PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KLINICKÉ ZKUŠENOSTI S TAKO-TSUBO KARDIOMYOPATIÍ
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 620

Doškář P.1

1 kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Cíl: Zhodnocení kohorty pacientů s diagnozou tako-tsubo kardiomyopatie hospitalizovaných v Nemocnici Na Homolce v letech 2014 až 2017.

Soubor a Metodika: Pacienti byli zařazeni při nálezu reverzibilní balonovité remodelace distální 1/2 levé komory srdeční sjejí přechodnou dysfunkcí v terénu normálního koronárního nálezu nebo koronárního postižení nekorespondujícího s rozsahem a povahou akinezy levé komory. Náběr pacientů probíhal od roku 2014 do roku 2017. Sledovanými parametry byly mimo jiné EKG, Troponin I, echokardiografie a ventrikulografie, závažné komorbidity, předhospitalizační obtíže a průběh hospitalizace, nutnost inotropní podpory a kontrolní echokardiografické vyšetření s odstupem 2-3 měsíců od začátku obtíží.

Výsledky: Z celkového počtu 25 pacientů byli pouze 3 muži, průměrný věk byl 64let. Závažný průběh hospitalizace mělo 11 pacientů, zemřela 1 pacientka na plicní embolii. Vstupní ale i maximální hodnota troponinu I se pohybovala v rozmezí nízkých či velmi nízkých hodnot, na EKG se velmi často objevovalo negativní T v hrudních svodech či ve svodech V3-6. Průměrná ejekční frakce levé komory byla vstupně 38%, normalizace funkce levé komory v průběhu několika dní až 2 měsíců byla zjištěna u 96%. Ve sledovaných demografických parametrech nebyl jasný spojující faktor.

Závěr: V našem souboru měli pacienti s tako-tsubo kardiomyopatií přibližně v polovině případů závažný průběh hospitalizace bez přímé korelace s ostatními komorbiditami. Krom typicky ženského pohlaví jde o skupinu pacientů s obdobnými změnami na EKG, ejekční frakcí levé komory nejčastěji mezi 35-40% a relativně nízkým vstupním i maximálním troponinem I. Po překonání akutní fáze, v průběhu které byla nezřídka nutná inotropní podpora, mají pacienti dobrou prognozu. K plné regresi dysfunkce došlo u 96% postižených.