PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

FYZIOTERAPEUTI KARDIOLOGŮM: JAK PŘEŽÍT ECHOKARDIOGRAFII A NEZNIČIT SI POHYBOVÝ APARÁT
Tématický okruh: Ambulantní péče
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 605

Doskočilová K.1, Skalická H.2, Plobstová A.1, Svojšová I.3

1 Kardiologie, Kardioambulance, s.r.o., Praha, 2 Soukromá ambulance, Kardioambulance, s.r.o., Praha, 3 Kardiologie, Kardioambulance, s.r.o., Praha 9


Echokardiografie je stěžejní vyšetřovací metoda v kardiologii. Pro lékaře je to vyšetření náročné nejen na soustředění při diagnostice, ale také na dodržení ergonomických zásad. Zatímco se snaží o to, aby se pacient při vyšetření cítil dobře a pohodlně, on sám kvůli nevhodné poloze často pociťuje spíše dyskomfort, tenzi a v krajním případě bolest. Spolu s dalšími faktory, jako např. tlak na vyšetření velkého počtu pacientů, nedostatek času na odpočinek mezi vyšetřeními a celková tělesná inaktivita, může u takového lékaře vzniknout závažné onemocnění pohybového aparátu.

Nejčastější lokalizace obtíží jsou krční a bederní páteř, pletenec ramenní, loket, zápěstí a ruka. Mezi onemocnění způsobená přetěžováním těchto oblasti patří cervikalgie, lumbalgie, impingement syndrom, bursitidy, tendinitidy, tendovaginitidy, epikondylititdy atd.

Předkládáme návrh preventivního řešení:
1. Jak optimálně přizpůsobit echokardiografické vyšetření s dodržením zásad správné ergonomie.
2. Jak provádět kompenzační cvičení mezi vyšetřeními (viz obrazová schémata).
3. Jak uzpůsobit volnočasové aktivity.

Při přetrvávajících obtížích pak doporučujeme návštěvu specialisty - fyzioterapeuta, který na základě komplexního vyšetření stanoví konkrétní rehabilitační plán a léčbu.