PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

UZÁVĚR OUŠKA LEVÉ SÍNĚ
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 513

Homolová L.1, Radvanovská V.1, Neužil P.1

1 Antiarytmická jednotka, Nemocnice na Homolce, Praha


Nemocní s fibrilací síní mají 5x vyšší riziko cévní mozkové příhody. Embolická cévní mozková příhoda představuje nejzávažnější komplikaci fibrilace síní a je třetí nejčastější příčinou smrti pacientů s touto arytmií. Přes 92% nitrosrdečních trombů s potenciálem embolizovat vzniká v oušku levé síně. Četnost kardioembolie při fibrilaci síní souvisí nejen s uvedenými rizikovými faktory, ale významně i s morfologií ouška levé síně. Katetrizační mechanická okluze ouška levé síně je proto jednou z možností účinné prevence systémové kardioembolizace a dovoluje vysazení antikoagulční léčby.

K zavedení okluderu je nutné projít z pravé síně do levé síně přes mezi síňovou přepážku. Vlastní část preparátu je nosičem okluderu, tj. dílu, který rozevřením košíčku uzavírá vnitřní prostor ouška. Jakmile je okluder ve správné poloze, je uvolněn od svého nosiče. Potom zůstává košíčkový okluder - implantát, pevně v pozici ouška levé síně, kde se obyčejně sraženiny vytvářejí, a tak účinně zabraňuje jejich další tvorbě. Po vytažení katetrového nosiče z cévního systému zpět cestou stehenní žíly je vlastní výkon dokončen. Na našem pracovišti byl od října 2004 k lednu 2017 zaveden okluder 340 pacientům a byly použity 4 typy okluderů: watchman, coherex, plaato a amplatzer.

Okluze ouška levé síně je přínosnou metodou u nemocných s fibrilací síní ve vysokém riziku tromboembolie a neschůdnou antikoagulační léčbou.