PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VZÁCNĚJŠÍ REVERSIBILNÍ PŘÍČINA BRADYKARDIE
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 159

Flašík J.1

1 I. interní klinika - kardiologická, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc


Úvod: Hyperkalcemie, bez ohledu na etiologii je jednou ze vzácnějších reversibilních příčin bradykardií. Nejčastější EKG známky zahrnují zkrácení QT intervalu či Osbornovu vlnu. 
Popis případu: Následující kazuistika popisuje případ 74-letého pacienta s primárně hematoonkologickou malignitou v podobě mnohočetného myelomu s metastatickým postižením kostí a četnými osteolytickými ložisky. Jednalo se o pacienta bez předchozí anamnézy kardiovaskulárního onemocnění či bradykardizující medikace, který byl referován ze spádového pracoviště na příslušnou kliniku naší fakultní nemocnice. Již krátce po převzetí pacienta nás konziliárně kontaktovali kolegové s otázkou dalšího managementu asymptomatické bradykardie 30/min.
Jednalo se o sinusovou bradykardii v kombinaci s AV blokádou I.st., jiná patologie na EKG patrná nebyla. Hodnoty systolického tlaku krve se u pacienta pohybovali v normě. Jako jednou z možných příčin se jevila výrazná hyperkalcemie (3,34mmol/l).
Po dohodě s kolegy byl pacient iniciálně zajištěn kontinuální infuzí isoprenalinem, byla zahájena terapie hyperkalcemie a bylo vyčkáno efektu poklesu kalcemie. V dalším průběhu hospitalizace s poklesem kalcemie docházelo k poklesu podávané dávky isoprenalinu, až byl tento úplně zastaven. Po zbylou dobu hospitalizace byl již pacient bez poruch rytmu.

Závěr: I světová literatura popisuje případy, kdy následkem hyperkalcemie dochází k obrazu sick sinus syndromu či AV blokádám různého stupně. Nejčastěji se v jednotlivých kazuistikách spomínána jako hlavní příčina primární hyperparatyreóza při adenenomu některého z příštitných tělísek. Ve většině případů dochází po zvládnutí hyperkalcemie i k ústupu bradykardie. Existují však práce, kdy ani po poklesu hodnoty kalcia nedošlo k dostatečné úpravě tepové frekvence a byla nutná implantace trvalého kardiostimulátoru.