PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

DĚDIČNÉ ONEMOCNĚNÍ SODÍKOVÉHO KANÁLU (SCN5A) - RETROSPEKTIVNÍ STUDIE VYŠETŘENÝCH PACIENTŮ
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 328

Ševčík A.1, Tavačová T.2, Zoubková  V.3, Votýpka P.3, Peldová P.3, Kubánek M.1, Kautzner J.1, Janoušek J.2, Krebsová A.1

1 Kardiologie, IKEM, Praha, 2 DK, FN Motol, Praha, 3 Ústav biologie a lékařské genetiky, FN Motol a 2. LF UK, Praha


Cíl
Retrospektivní analýza kardiogeneticky vyšetřených pacientů a rozbor jejich kardiologických projevů s cílem identifikovat EKG parametry ukazující na přítomnost onemocnění způsobené patogenními variantami v genu SCN5A.

Metodika
Klinicko-genetické poradenství pacientů s život ohrožujícími poruchami rytmu s/bez srdečního selhání. Po informovaném souhlasu bylo provedeno sekvenování nové generace (NGS) v různém rozsahu od cíleného panelu 100 genů až po exomové sekvenování (4500 genů).

Výsledky
Celkem bylo konzultováno a vyšetřeno 1603 nemocných, příčinná varianta DNA v genu pro SCN5A byla zjištěna u 25/1603 (1,6%) jedinců. Klinická diagnóza u vyšetřených pacientů zahrnovala diagnózy LQT typu 3 (40%), syndromu bratří Brugadových (24%), arytmogenní kardiomyopatie (20 %), MEPPC (12%) a PCCD (4%). Celkem 15/25 pacientů přežilo srdeční zástavu, která se vyskytla u 10/10 pacientů s LQT3. ICD bylo implantováno u 17/25 nemocných. Analýza EKG prokázala prodloužený QRS interval bez specifické raménkové blokády jako společný znak těchto pacientů (v průměru 112 ms). Intervaly PQ a QTc nebyly u nosičů mutace v SCN5A v průměru významně prodloužené. Celkem jsme vyšetřili 50 příbuzných, z nichž 14 neslo patogenní variantu a byla jim nabídnuta odpovídající kardiologická péče. U 1 z nich byl primárně preventivně implantován ICD. V jedné rodině zvolili cestu preimplantační diagnostiky pro primární prevenci onemocnění u potomka.

Závěry
Pacienti s onemocněním SCN5A kanálu tvoří u nás 1,6% všech nemocných s život ohrožujícími poruchami rytmu. Spektrum projevů je široké, na onemocnění SCN5A je možné myslet při zjištění nespecifické poruchy nitrokomorového vedení (prodloužení QRS bez typické raménkové blokády). Fenotyp SCN5A kanálopatií je jinak necharakteristický a bez genetické stratifikace klinicky nestanovitelný.

Financováno z grantu MZ ČR s reg. č. NV18-02-00237