VIEW AN ABSTRACT

ANI BĚŽCI NEMUSÍ MÍT ZCELA ZDRAVÉ SRDCE - NEJČASTĚJŠÍ SRDEČNÍ PATOLOGIE U BĚŽCŮ ATLETICKÉHO KLUBU EMILA ZÁTOPKA V KOPŘIVNICI.
Topic: Cardiac rehabilitation
Type: Presentation - doctors , Number in the programme: 486

Krausová D.1, Jiravský O.2, Škňouřil L.3, Kraus Ľ.4

1 kardiologické, Kardiocentrum Třinec Podlesí, Třinec, 2 arytmologie, Kardiocentrum Podlesí, Třinec, 3 kardiologie, Třinec Podlesí, 4 interní, NsP Nový Jičín, Nový Jičín

Úvod:V recentní době můžeme pozorovat zvyšujíci se zájem sportovců o vyšetření kardiologem, v souvislosti i se zvyšujícim se počtem náhleho úmrtí ve sportu. Prezentace se věnuje patologickým nálezům u rekreačních i závodních běžců vyššího věku, kteří jsou dlouhodobě členy místního atletického klubu Emila Zátopka v Kopřivnici

Cíl: Prezentovat patologické srdeční nálezy u místních běžců s určením dalšího léčebného postupu.

Soubor: Celkem 12 běžců,11 mužů a 1 žena, průmerného věku 66,4 roku, nejmladší běžec 38let, nejstarší 75let. Rekreační běžci 5(42%),závodní 7 (58%), sledování retrospektivně od r.2015 doposud. Nejčastější srdeční patologii byli chlopenní vady, celkem 9 (75%) běžců mělo dokumentovanou lehkou nebo středně závažnou chlopenní vadu, 1 běžec měl závažnou mitrální regurgitaci indikovanou ke kardiochirurgické operaci. 8(67%) běžců se léčilo pro aretriální hypertenzi. U 6 (50%) běžců jsme detekovali síňovou arytmii a museli podstoupit elektrickou kardioverzi nebo rádiofrekvenční ablaci. U 2/(17%) běžců nad 72 let byla prokázaná ischemická nemoc srdeční a jeden z nich byl indikován k aorto-koronárnímu bypassu a druhý ke koronární inetrevnci.

Patologické EKG mělo 9 (75%) běžců z daného souboru.

Echokardiograficky mělo 11 (92%) běžců  EF LK nad 55% a 1 (8%) běžec měl EF LK 45%. Dilatace obou síní byla dokumentovana u 6 (50%) běžců, lehká dilatace levé komory u 1 běžce se závažnou mitrální regurgitaci.

Diskuse: Běh patří mezi sporty s vysokou dynamickou komponentou a tomu odpovídají i EKG a echokardiografické nálezy u běžců

Závěr: Ani běžci nemusí mít zcela zdravé srdce. V našem souboru nejčastejším patologickým nálezem byla chlopenní vada, poté arterální hypertenze a pak sínové arytmie a ischemická nemoc srdeční. Považujeme za nezbytnou roli sportovního kardiologa pro vyjádření se ke způsobilosti k danému sportu dle aktuálních doporučení.