PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RECIDIVA INFEKČNÍ ENDOKARDITIDY U INTRAVENÓZNÍHO NARKOMANA
Tématický okruh: Chlopenní vady
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 130

Kroutilová P.1, Pudil R.2, Pelouch R.2, Žáček P.3, Nový J.2, Pařízek P.2

1 1.interní kardioangiologická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Hradec Králové, 2 1.interní kardioangiologická klinika, LFUK a FN Hradec Králové, Hradec Králové, 3 Kardiochirurgická klinika, LFUK a FN Hradec Králové, Hradec Králové


Úvod:
Infekční endokarditida (IE) zůstává i v dnešní době stále závažným problémem. Přesto, že jsou k dispozici velmi účinná nová antibiotika, rostoucí počet invazivních výkonů, umělých implantátů, též narůstající počet narkomanů aplikujících drogy intravenózně, rezistence bakterií na antibiotika způsobují, že incidence a mortalita neklesají. 
Popis případu:
Prezentujeme kazuistiku 33letého intravenózního narkomana (pervitin) s recidivou infekční endokarditidy trikuspidální chlopně. Pacient byl poprvé hospitalizován pro IE nativní trikuspidální chlopně v 4/2021, pacient byl léčen atb terapií a pro velmi těžké poškození chlopně komplikované hematogenním rozsevem do plic byla provedena komplexní plastika trikuspidální chlopně. Po několika měsících byl přijat pro rozvoj septického stavu. TEE prokázala objemnou mobilní vegetaci na trikuspidální chlopni stenózující její ústí, dále byla zjištěna infiltrace kořene aorty, síňového septa a cípů mitrální chlopně. Iniciálně byla zahájena antibiotická terapie (vankomycin+gentamicin+klaritromycin). Podle výsledků hemokultur a určení citlivosti (průkaz St.aureus) pokračováno v kombinaci oxacilin + gentamicin, pro přetrvávající septický stav přidán rifampicin. Přes zavedenou terapii progreduje infiltrace v oblasti aortálního kořene se suspektními formujícími se abscesy a téměř kompletně spotřebovanou trikuspidální chlopeň byl pacient indikován k časnému operačnímu řešení (náhradě trikuspidální chlopně).
Diskuse a závěr: 
V naší kazuistice chceme upozornit na vysokou rizikovost IE stafylokokového původu (rychle progredující poškození struktur myokardu spojené s vysokou mortalitou), nutnost včasné diagnostiky a rychlého zahájení léčby, která zahrnuje často i chirurgický přístup. Zatímco bezprostřední výsledky léčby bývají relativně dobré, dlouhodobé výsledky jsou však významně limitovány spoluprací pacienta.