PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SNIŽUJE SE OPRAVDU KARDIORESPIRAČNÍ ZDATNOST POPULACE ?
Tématický okruh: Primární a sekundární prevence
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 573

Sovová M.1, Moravcová  K.1, Sovová E.1

1 Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc


Úvod: Kardiorespirační zdatnost (CRF) je jedním z významných parametrů pro stanovení rizika různých onemocnění. Snížení CRF je spojeno s vyšším výskytem civilizačních chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo nádory a dále s vyšší mortalitou. Standardním testem pro stanovení CRF je zátěžový test do maxima se změřením spotřeby kyslíku v maximu (VO2max). Pro hodnocení CRF používáme v České republice normy, které byly vytvořeny v 70 letech minulého století. Experti se domnívají, že tyto normy již plně neodráží průměrnou kardiorespirační zdatnost obyvatel České republiky. V roce 2018 byly publikovány výsledky FRIEND registru, který na základě 4494 vyšetření definoval nové populační hodnoty CRF pro americkou populaci pro vyšetření na bicyklovém ergometru.

Cíle a metodika: Statistické srovnání populačních norem pro maximální spotřebu kyslíku „Česká republika“ a nových referenčních norem z registru FRIEND. Použitý statistický software STATISTICA verze 13,
Studentův dvouvýběrový t-test. Testy byly dělány na hladině signifikance
0,05.

Výsledky: Populační normy pro ženy ve všech věkových kategoriích mají hodnoty VO2max vyšší podle českých norem, v kategoriích 30-39, 40-49, 50-59 je rozdíl statisticky významný (p<0,0001). Populační normy pro muže ve věkové kategorii 20-29 mají hodnoty VO2max statisticky významně vyšší podle norem FRIEND registru (p=0.0001) a v kategoriích 30-39, 40-49, 50-59 jsou statisticky významně vyšší hodnoty podle českých norem (p<0,0001)

Závěr: Populační normy pro maximální spotřebu kyslíku pro ČR vzniklé v 70. letech, jsou mimo kategorie muži 20-29 let přísnější, než recentní normy FRIEND registry.