Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

KOMPLEXNÍ KATETRIZAČNÍ ABLACE S VYUŽITÍM ANGIOGRAFICKÉHO CT 3D ZOBRAZENÍ

P. Neužil, J. Petrů, J. Škoda, J. Kupec, L. Šedivá, L. Plevková, J. Brada, K. Holdová, F. Holý (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XVIII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Komplexní ablační katetrizační zákroky  prováděné v levé síni  s sebou přinášejí nutnost porozumění a orientace v leckdy velmi komplikované anatomii levé síně (LA).
Proto se zobrazovací techniky stale častěji uplatňují jako nezbytná součást ablace srdečních arytmií.
Metoda : K ruychlému 3D zobrazování využíváme systému angiografického CT systému s vysokofrekvenční rotací   (DynaCT Cardiac; Siemens AG) s pomocí které provádíme po kontrastním nástřiku levé síně okamžitou 3D rekonstrukci. Tím by měla být zaručena vysoká míra shody všech důležitých anatomických bodů a navigace katetru je pak přesnější ve srovnání s integrací běžného víceřádkového CT  , které vyšetřujeme několik dní před vlastním katetrizačním zákrokem.Využíváme menší digitální detector (ca. 8”x8”) a k navigaci pak magnetickou navigaci firmy Stereotaxis.
 Výsledky: Analyzovali výsledky vyšetření u 50  nemocných (28 mužů, 22 žen, Ø věk 58 let,  Ø hmotnost 86 kg), u kterých jsme získali 3D zobrazení  angiografickým system s vysokou rotací a rekonstruovaný obraz jsme integrovali do systému Navigant a do systému CARTO a srovnali pak shodu integrovaného obrazu levé síně s předem vyšetřeným víceřádkovým CT (16 a 64 řádků) získaných ve střední fázi exspíria ne déle než 2 týdny před zákorkem.  Elektroanatomická mapa levé síně vykazovala menší procento deviace numerické odchylky
mezi povrchem  angiograficky získaného CT oproti víceřádkovému CT a to významně ( p<0,01). Limitací je hmotnost nemocného, kdy jsme prokázali u nemocných nad 110 kg hmotnosti významné zhoršení kvality 3D rekonstrukce angiografického CT. Ověřili jsme I možnost přímého nástřiku kontrastu levé síně oproti zpožděnému plnění LS při aplikaci kontrastu ve společném kmeni plicnice.
Závěr: Ověřili jsme použitelnost metody angiografického CT, které umožní zpřesnit mapování a take urychlit provádění ablačního výkonu.