DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA AKUTNÍ MYOKARDITIDY A INFARKTU MYOKARDU V MLADÉ POPULACE POMOCÍ ECHOKARDIOGRAFICKÉHO VYŠETŘENÍ, HODNOTY CRP A COPEPTINU – PROSPEKTIVNÍ OBSERVAČNÍ STUDIE
Background: Akutní myokarditida (AM), která se prezentuje bolestí na hrudi, EKG změnami napodobujícími ischémii a pozitivitou troponinu, vyžaduje k vyloučení akutního infarktu myokardu (AIM) často akutní koronarografii (SKG)/CT-koronarografii. To představuje zátěž kontrastní látkou, rtg zářením a riziko komplikací těchto vyšetření. Copeptin je C-terminální konec pre-pro-hormonu arginine vasopresinu (antidiuretický hormon). Copeptin je časně uvolňován v rámci AIM jako nespecifický stresový hormon. Cílem práce je prokázat, že kombinací echokardiografického a laboratorního vyšetření můžeme bezpečně diagnostikovat u části pacientů AM a vyhnout se provedení koronarografie.
Metodika: Ve skupině pacientů 18-55 let přijatých pro bolesti na hrudi, bylo provedeno vstupně laboratorní vyšetření (CRP, copeptin, hsTn, NTproBNP), echokardiografie na posouzení EF a kinetiky stěn LK. Z této analýzy byly vyloučeni pacienti s bolestmi trvajícími déle než 12 hod a pacienti, u kterých byl proveden odběr na biomarkery až po koronární intervenci. Do kontrolní skupiny byli zařazeni zdraví dobrovolníci a pacienti s bolestí nekardiální etiologie. Pro popis dat byl u spojitých dat použit medián doplněný o 5-95 percentil a absolutní a relativní četnost pro data kategoriální. Statistická významnost rozdílů mezi skupinami pacientů byla hodnocena Mann-Whitney testem pro data spojitá a Chi-kvadrát test maximální věrohodnosti pro data kategoriální.
Výsledky: Výsledky ukazuje přiložená tabulka.
Závěr Pacienti s AIM mají oproti pacientům s AM častěji přítomnost segmentární akinezy LK, signifikantně vyšší vstupní hodnotu copeptinu, naopak pacienti s myokarditidou mají signifikantně vyšší CRP. Na základě těchto výsledků bude vytvořen algoritmus k bezpečné identifikaci části pacientů s AM, u kterých není nutné provádět koronarografii.
Podpořeno MZ ČR – RVO (FNBr, 65269705)