Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

ANALGOSEDACE S POUŽITÍM REMIMAZOLAMU A KETAMINU PŘI ABLACI PULZNÍM POLEM, ZKUŠENOSTI JEDNOHO CENTRA

M. Hozman, D. Heřman, S. Hassouna, V. Sochorová, V. Kunštátová, F. Duška, L. Povišer, J. Karch, L. Znojilová, V. Filipcová (Praha)
Topic: a general field
Type: Presentation - doctors, XX. české a slovenské sympozium o arytmiích a KS

Úvod: Ablace fibrilace síní (FS) metodou pulzního pole (PFA) je ve většině případů prováděna s použitím propofolu v hluboké analgosedaci či celkové anestezii. Není ale jasné, jaký režim analgosedace/ celkové anestezie je pro PFA optimální. Předkládáme první zkušenosti našeho centra s analgosedačním režimem založeným na kombinaci remimazolamu a ketaminu.
Soubor a metodika: Prospektivně bylo zařazeno 26 konsekutivních pacientů. Analgosedace byla během zákroku řízena anesteziologem. Výkony byly prováděny bez zajištění dýchacích cest. Během prvních 11 výkonů byl protokol optimalizován a byla stanovena konečná dávka testovaných léčiv: 2,5mg nasycovací dávka remimazolamu s následující kontinuální infuzí 0,5 mg/kg/h + bolus ketaminu v dávce 1 mg/kg. U dalších 15 pacientů byl použit uvedený protokol. Periprocedurálně byla monitorována saturace O2 v krvi pulzním oxymetrem a neinvazivně měřen krevní tlak. Kombinovaný primární cíl sestával z (1) hypoxémie vyžadující jakékoliv zajištění dýchacích cest a (2) hypotenze vyžadující podání vasoaktivní medikace.
Výsledky: Z 26 pacientů (průměrný věk 64,0 ± 12,3 roku, 65,4 % muži, průměrný body mass index 28,8 ± 5,5 kg/m2, průměrná doba zákroku 61,3 ± 21,9 min) byla u 13 (50 %) provedena izolace plicních žil (PVI) a u 13 (50 %) PVI spolu s dalšími lézemi (zadní stěna, mitrální isthmus nebo kavotrikuspidální isthmus). U všech pacientů byly všechny indikované léze úspěšně provedeny. U dvou (7,7 %) pacientů byl pozorován primární cíl. Žádné periprocedurální komplikace pozorovány nebyly.
Závěr: Nový protokol analgosedace založený na kombinaci remimazolamu a ketaminu je při PFA bezpečný, efektivní, a pro nízkou frekvenci desaturace/ hypotenze umožňuje provedení PFA s pohodlím pro pacienta, kardiologa i anesteziologa. Jeho definitivní porovnání se standardními protokoly by vyžadovalo randomizovanou studii.