Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

PERIKARDIÁLNÍ VÝPOTEK JAKO PRVNÍ PŘÍZNAK MALIGNITY - KAZUSTIKA

V. Čech (Uherské Hradiště)
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský, XIV. Výroční sjezd ČKS

Příčiny perikardiálního výpotku jsou různé.  Jednou z možných příčin jsou nádory, nejčastěji jsou to nádory plic a prsu. Vždy je nutno na tuto možnost myslet!
Muž, 65 let.Asi 3 týdny pozoruje námahovou dušnost..Klinicky fluidothorax bilat. Na EKG   nízká voltáž. RTG dilatace srde, oboustranný pleurální výpotek. Lab: CRP 32, proBNP negat., Troponin T negativní.  TTE kde celé srdce zavzato do rozsáhlého perikardiálního výpotku /kolem 30mm/, bez postižení myokardu či chlopní. Punkce perikardu i pohrudnice, charakter transudátu. Laboratoře: všechny punktáty bez bakteriálního nárůstu, cytologie beze známek pro malignitu, normální biochemie. Léčen jako infekční perikarditida a pleuritida. Během 3 týdnů vymizela tekutina v pohrudnicii i perikardu.  Vyloučeno onemocnění pojiva, štítné žlázy, serologie positivní IgG a IgA Chlamydia pneumonie. UZ břicha  bez patologie. Pacient zcela asymtomatický, afebrilní, RTG hrudníku před propuštěním zcela normální. Uzavřeno jako akutní perikardita a pleuritida vs. chlamydiová či virová.
Za 6 týdnů zjištěna recidiva výpotku v perikardu. Nově zvětšené nebolestivné nadklíčkové uzliny. Punktát: již nález atypických epithelií. Nově drobné patologické ložisko v játrech, na CT charakter metastázy, metastáza v levé nadledvině. RTG plic bez evid. tumoru, bronchoskopie s nálezem chronické hypertrofické bronchitidy, cytologicky jsou laváž i brushing negativní.CT plic - lymfadenopatie hilových a mediastinálních uzlin, bez evid. nálezu primárního tumoru. Vyšetření trávícího traktu je negativní. Biopsie nadklíčkové uzliny vpravo: metastáza velkobuněčného karcinomu plic. Dle NeoSPECT tumor nejspíše pravé plíce, mnohočetné meta do medistina, uzlin a kostí /pacient v té době zcela bez bolestí/. Vysoké CEA, CA 125, CYFRA.  Uzavřeno jako generalizovaný velkobuněčný karcinom plic. Pacient byl předán do péče onkologie.