Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

JE NUTNÝ KE KAŽDÉMU MINIINVAZIVNÍMU ODBĚRU ŠTĚPŮ PRO REVASKULARIZACI ENDOSKOP?

T. Grus, J. Lindner, K. Vik, G. Grusová, J. Tošovský (Praha)
Topic: Varia
Type: Poster - doctors, 15th CSC Annual Congress

Úvod
Otevřený odběr štěpů pro revaskularizaci bývá často spojen s rannými komplikacemi ,bolestí v ráně, prodlouženým hojením ,poruchou senzitivity , špatným kosmetickým efektem. Proto trend k miniinvazivním odběrům štěpů pro revaskularizaci. Jednou z možností je použití endoskopického intrumentária, které však má i určité limitace.Druhou možností je odběr ze stejného počtu incizí jako za použití endoskopie  jen s pomocí harmonického skalpelu, bipolárních nůžek  a retraktoru.  

Metodika:
Byla provedena retrospektivní analyza 200 miniinvazivních odběrů vena safena magna a 20 odběrů arteria radialis za období 3 let.
Miniinvazivní odběry se prováděli ze 3 incizí o velikosti 3cm na DK a odběr a. radialis ze  dvou incizí bez použití endoskopického instrumentária.Použité instrumentarium:malý tupý retraktor, harmonický skalpel,koagulace,preparační nůžky,bipolární nůžky.Štěp po odběru uložen do heparinizované krve nebo fyziologického roztoku s heparinem.
Pro posouzení kvality štěpu při různém způsobu odběru bylo zhotoveno histologické vyšetření.Provedené neurologické vyšetření detekovalo výpadky senzitivity ,hybnosti. Alenovým testem eventuálně sonografickým vyšetřením jsme vyloučili nevhodné pacienty k miniodběrům.

Výsledky
Porovnali jsme skupiny pacientů s klasickým odběrem a s miniodběrem ,kde jsme neshledali významnější prodloužení doby hospitalizace,nebyl zvýšený počet neurologických komplikací a došlo k  snížení výskytu ranných komplikací.
Histologické vyšetření prokázalo výraznou šetrnost odběru při použití  harmonického skalpelu.

Závěr:
Cílem miniinvazivních metod je menší operační zátěž pacienta,dobrý kosmetický efekt,zkrácení doby hospitalizace,výrazný pokles ranných komplikací.
K tomu všemu lze dospět také i bez použití nákladného a v některých případech limitujícího endoskopického instrumentária.

S podporou grantu 101/05/0675 GAČR