SEKUNDÁRNÍ A TERCIÁLNÍ PREVENCE V ORDINACI PRAKTICKÉHO KARDIOLOGA - JE SPECIALIZOVANÁ SESTRA PŘÍNOSEM?
Sdělení má 3 části. V úvodní je zamyšlení l. autora nad svojí pozicí při práci v ordinaci u nemocných v sekundární a terciální prevenci,tedy po revaskularizaci a se srdečním selháním.
V sekundární péči ověřil ve své praxi efektivitu práce vyškolené sestry,která provádí samostatně edukační pohovory po revaskularizačním zákrokuse zaměřením na nefarmakologické aspekty léčby. Ve 2. části sdělení podává specializovaná sestra přehled své práce a své osobní zkušenosti.
Jinak je koncipovaná úloha sestry při sledování nemocných se srdečním selhání.
Na doporučení lékaře sama aktivně provádí základní kontrolu oběhové kompensace a s výsledky svých návštěv seznamuje lékaře a domlouvá s ním další postup.
O tomto způsobu monitorování nemocných se srdečním selhání a o svých vlastních zkušenostech přednese 3. autor – specializovaná sestra 3. část přednášky.
Závěrem se autor zaobírá jak potřebou kvalitního vzdělání sester v této oblasti, tak i ekonomickým dopadem pro všechny zúčastnění strany. Pro nemocného i zdravotní pojišťovnu je totiž tato aktivita bezpochyby benefitní, pro lékaře bohužel při absenci možnosti tyto výkony vykázat je stále v oblasti svého hobby. Je potřebné učinit aktivní kroky k vytvoření možnosti, jak postavení specialzace v této části ambulantní kardiologie institualizovat, navhrnout formy vzdělávání pro sestry, a ve svém konečném stavu také moci tuto práci vykazovat zdravotním pojišťovnám. Dosažení tohoto stavu se stane přínosem pro všechny čtyři strany: 1. lékař šetří čas. 2.nemocný má méně rehospitalizací a lepší komunikační zázemí. 3. sestra má samostatnou a zodpovědnou práci .4. pojištovna ušetří za rehospitalizaci.
Autor navrhuje Pracovní skupině ČKS Ošetřovatelství v kardiologii zahájení postupných kroků k realizaci tomuto ve světě již ověřenému způsobu uplatnění specializovaných sester v péči o kardiologicky nemocné.