Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

HYPERSENZITIVITA NA KOVY A MOŽNÝ VZTAH K ETIOPATOGENEZI TAKOTSUBO KARDIOMYOPATIE

J. Maňoušek, J. Pařenica, P. Kubena, P. Kala (Brno)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXIII. výroční sjezd ČKS

Cíl. Ověřit, zda u pacientů s prodělanou takotsubo kardiomyopatií (KMP) je přítomna hypersenzitivita na některý z kovů představujících environmentální zátěž.

Soubor, metodika. 20 pacientů (18 žen, 2 muži) průměrného věku 64,5 let s prodělanou takotsubo KMP a vyplněným dotazníkem "environmentální zátěže" jsme vyšetřili tzv. MELISA testem (Memory Lymphocyte Immunostimulation Assay) k průkazu hypersenzitivity. Vzorky nesrážlivé krve byly zasílány do zahraniční certifikované MELISA laboratoře k otestování na 10 kovů (Ag, Co, Cr, Cu, Hg, Mo, Ni, Pd, Sn, Ti). Kontrolní skupinu tvořilo 16 zdravých dobrovolníků odpovídajícího věku.

Výsledky. Kromě 1 pacienta léčeného v době odběru vysokými dávkami kortikoidů (tlumí hypersenzitivní reakci) všichni ostatní (19/20) vykazovali hypersenzitivitu minimálně na 1 kov. Pacienti nejčastěji reagovali na 2 (8/20) a 3 (5/20) kovy; jedna pacientka měla polyvalentní alergii na 7 kovů. Nejčastější byla hypersenzitivita na nikl (12x) a na rtuť (9x). Oproti kontrolám měli pacienti s takotsubo KMP významně vyšší hypersenzitivitu na rtuť, kobalt a olovo (viz obrázek). Tyto kovy podle vyplněných dotazníků také odpovídaly environmentální zátěži - rtuť expozici amalgámovými výplněmi, kobalt kovovým korunkám či kovem vázané keramice a olovo aktivnímu či pasivními kouření.

Závěr. Zdá se, že environmentální vlivy a hypersenzitivita na kovové polutanty by se mohly uplatňovat v etiopatogenezi takotsubo KMP. Bylo by tak možné zodpovědět další otázky spojované s tímto dosud idiopatickým onemocněním.

                                 

                                    Podpořeno MZ ČR - RVO (FNBr, 65269705), SUp 5/14