PŘÍJEM NOVOROZENCE S TRANSPOZICÍ VELKÝCH TEPEN
Transpozice velkých tepen(TGA) patří mezi častější vrozené srdeční vady(VSV). Výskyt je asi 5,4% všech VSV a třikrát častěji u chlapců než u devčat.
Anatomicky odstupuje aorta v předu z pravé srdeční komory a plicnice vzadu z levé srdeční komor, tepny se nekříží jako u fyziologické anatomie. Plicní a systémový oběh pracuje nezávisle na sobě. Do plicního řečiště se vrací plně saturovaná krev a do systémového řečiště desaturovaná.
Fetální diagnostikou se podaří zachytit asi 50% TGA. Důležité je včasný transport novorozence s TGA na oddělení Dětského kardiocentra což je u fetální diagnostiky s výhodou, protože matka rodí v naší nemocnici.
Po přijetí je novorozenec uložen do vyhřívaného lůžka, napojen na monitorovací jednotku, změřeny fyziologické funkce(FF) a provedena laboratorní vyšetření. Po té následuje urgentní balonková atrioseptostomie(BAS).
Péče po BAS je zaměřena na kontorlu krvácení v místě vpichu, podávání infuzních roztoků k doplnění tekutin az do probuzení z anestezie a zahájení perorálního příjmu. Výhodou je pokud je možnost kojení.
Obvyklá saturace kyslíku je po BAS 70-90%.
V případě snížení saturace kyslíku podáváme infuzi s prostaglandínem(riziko apnoe, febrílií).
Operace vady se provádí 7-10 den po narození.