PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NÁVRH ČESKÉHO REGISTRU SPONTÁNNÍCH KORONÁRNÍCH DISEKCÍ.
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 20

Hlinomaz O.1, Rezek M.2, Sitar J.2, Seménka J.1, Novák  M.1, Groch L.2

1 ICRC, I. interní - kardioangiologická klinika, FN u sv. Anny, Brno, 2 ICRC, I. interní - kardioangiologická klinika, FN U sv. Anny


Spontánní disekce koronární tepny (SCAD) je poměrně vzácnou příčinou akutních koronárních symptomů. Jejím základním znakem je vznik falešného lumen koronární tepny, které vede k útlaku pravého lumen a tudíž ke vzniku akutní ischémie a akutního koronárního syndromu, o něco častěji bez elevace ST úseků. Nejčastěji postihuje mladé ženy, výskyt u mužů je výjimečný. Existují dva pravděpodobné mechanismy vzniku SCAD. První spočívá na principu, že dojde k trhlině intimy, krev se dostane do medie a vytvoří falešný lumen. V druhém případě prokrvácí medie, většinou z přítomných mikrotepének. Trhlina intimy se v tomto případě nenajde. Základní diagnostickou metodou SCAD je optická koherentní tomografie, kterou indikujeme na základě typické symptomatologie u mladých žen a koronarografického nálezu. V současnosti, není-li omezený průtok věnčitou tepnou, je léčba konzervativní. K dnešnímu dni náš soubor činí 31 pacientek se SCAD, z nichž první byla diagnostikována v roce 2013.
Jelikož se jedná o raritní, život ohrožující onemocnění a jedno centrum není schopno shromáždit dostatek informací o SCAD, tak jsme přesvědčeni, že otevření registru v rámci České republiky by bylo velmi přínosné. V rámci přednášky představíme návrh českého registru spontánních koronárních disekcí.