PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

AKUTNÍ OPERACE V KARDIOCHIRURGII
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 49

Joštová I.1, Kubíčková E.1

1 OCSS, FN-HK, Hradec Králové


Nejčastějším důvodem pro urgentní kardiochirurgickou operaci je ischemická choroba srdeční (ICHS). Rozlišujeme několik akutních forem ICHS – akutní angína pektoris, náhlá koronární smrt. Cílem operace je dosáhnout optimálního zásobení myokardu krví, překlenutí stenóz a uzávěrů. K tomu používáme žilní nebo tepenné štěpy.

Bypassové operace provádíme ze sternotomie v mimotělním oběhu, s podporou ECC, na bijícím srdci pomocí stabilizátorů nebo miniinvazivní metodou z malého řezu levostrannou torakotomií (MIDCAB). Volba operační techniky je pečlivě zvažována podle zdravotního stavu pacienta.

Dalším důvodem pro urgentní operaci je dissekce aorty, což je náhlá příhoda s dramatickým průběhem bezprostředně ohrožující život. Dochází při ní k rozštěpení stěny aorty, vzniklé proniknutím krve mezi intimu a medii. Roztržení stěny je provázeno náhlou silnou bolestí na hrudníku, vystřelující eventuelně do zad, ramen nebo břicha.

K dissekci může dojít při neléčeném krevním tlaku, vrozené méněcennosti cévní stěny (Marfanův syndrom), vysokoenergetickém aortálním traumatu obvykle při dopravních nehodách. K potvrzení diagnózy se používá CT, jícnové ECHO.

Operativně řešíme dissekci postihující vzestupnou aortu typu A podle Stanfordské klasifikace.

Třetí nejčastější akutní operací je operace srdečních chlopní. Jedná se o infekční endokarditidu nativních chlopní nebo chlopenních protéz. Léčba spočívá v operativním řešení – náhrada mechanickou nebo biologickou chlopní, ev. plastika chlopně – chlopeň aortální lze nahradit homograftem (štěp z mrtvého dárce).

Ke komplikacím těchto onemocnění patří srdeční tamponáda, poruchy srdečního rytmu a hlavně srdeční selhání.

Komplikace pomáhá zvládat tým perfuzionistů, kteří mají k dispozici různé mechanické srdeční podpory. K velmi účinným například patří intraaortální balónková kontrapulzace nebo ECMO.