DENETWORKING SÍTĚ PURKYŇOVÝCH VLÁKEN JAKO TERAPIE IDIOPATICKÉ FIBRILACE KOMOR.
Úvod : Náhlá zástava oběhu (NZO) a náhlá srdeční smrt (NSS) představují katastrofální následky různých onemocnění. Z kardiálních příčin je NZO nejčastěji způsobena maligní arytmií, vznikající na podkladě ischemické choroby srdce (ICHS). U mladých pacientů je hlavní příčinou vrozená porucha srdečního převodu. Postupně byly popsány primární arytmické syndromy odpovědné za vznik NZO, nicméně u některých pacientů se nepodaří příčinu maligní arytmie objasnit.
Kazuistika : Prezentujeme případ 43letého pacienta, který v roce 2015 překonal ataku fibrilace komor (FK) s nutností kardiopulmonální resuscitace. Koronarografie vyloučila ICHS, magnetická rezonance (MR) srdce a elektrofyziologické vyšetření (EFV) byly negativní. Pacientovi byl implantován defibrilátor (ICD), zahájena dispenzarizace a doplněno genetické vyšetření, které nepotvrdilo abnormální genetickou variantu.
V roce 2023 recidivující paroxyzmy FK, celkem aplikováno 6 adekvátních výbojů ICD. Nemocný byl standardně zaléčen, nasycen amiodaronem s titrací betablokátorů. Opět byla provedena MR srdce s negativním nálezem.
U pacienta jsme indikovali opětovné EFV. Během mapování LK septálně přítomno abnormní množství signálů z převodního systému (obr. 1) . Dále byly zaznamenány fragmentace posteroseptálně, odpovídajíci lokální jizvě a abnormální fragmentace v oblasti terminálního septa, kde záchyt extrasystoly z Purkyňových vláken (PV). V obou místech provedená ablace (obr. 2 a 3). Pacient k aktuálnímu datu bez recidivy arytmie.
Závěr : Idiopatická FK je vzácnou příčinou maligní arytmické bouře. I s využitím nejmodernějších vyšetřovacích metod může zůstat etiologie FK neobjasněna. Strukturální a funkční abnormality sítě PV jsou asociovány se vznikem FK. Hlavní roli v diagnostice a terapii těchto vzácných poruch představuje elektrofyziologické vyšetření a následné provedení radiofrekvenční ablace.