LOKALIZOVANÁ ( REGIONÁLNÍ ) PERIKARDIÁLNÍ TAMPONÁDA U PACIENTŮ PO SRDEČNÍ OPERACI
Úvod: Lokalizovaná tamponáda (LT) je způsobená perikardiálním hematomem, což je regionální kolekce krevní sraženiny, způsobující selektivní útlak postižených srdečních dutin.
Soubor pacientů: Během 3 let jsme diagnostikovali LT u 9 pacientů ( 0,3 % z celkově operovaných ) – u 3 pacientů v oblasti pravé síně, u 2 v oblasti pravé síně a pravé komory, u 2 levé i pravé síně a pouze levé síně ve 2 případech.
Výsledky: Diagnoza byla stanovena v rozpětí 0. až 6. pooperačního dne ( medián 2. den ), v 5 případech se stále zavedenými drény. Klinické známky tamponády byly zastoupeny následovně: hypotenze v 9 případech, sinusová tachykardie v 6 a elevace CVP v 8 případech ( medián 17 mmHg ). Invazivně monitorováni byli 4 pacienti, u všech byl zjištěn nízký srdeční výdej(LCO), ale u žádného nebyla přítomna ekvalizace diastolických tlaků.
Při echokardiografickém vyšetření byly u všech známky typické pro LT - dekonfigurace kontury některého srdečního oddílu echogenní kolekcí v perikardu.V 5 případech bylo kromě TTE nutné provést TEE vyšetření. Jen ve 4 případech byla respirační variabilta transatrioventrikulárního toku ≥ 25%. Ve 2 případech bylo iniciálně zvažováno systolické srdeční selhání, v 1 případě sepse jako příčina LCO syndromu. 8 pacientů podstoupilo operační revizi, 1 byl léčen konzervativně s dobrou reakcí na volumoterapii a analeptika s dobrým průběhem. 2 pacienti zemřeli na rozvoj MOFS.
Závěr: Obraz LT po srdeční operaci bývá díky selektivnímu útlaku postižených srdečních oddílů zpravidla rozdílný od tamponády s cirkulární effuzí a může být zaměněn s jinými klinickými stavy. Proto by LT měla být vždy zvažována v případě oběhové deteriorace a LCO syndromu. Také echokardiografická diagnoza je obtížnější a obraz perikardiálního hematomu specifický. Sensitivita TTE bývá nižší a ke stanovení diagnozy je často nutné provést TEE.