ENDOVASKULÁRNÍ LÉČBA KOMPLIKOVANÉ AKUTNÍ DISEKCE AORTY TYPU B
Cíl:
Optimální léčba disekce sestupné hrudní aorty typu B zůstává předmětem diskuzí.
U nekomplikované disekce aorty typu B obvykle využíváme konzervativní léčbu. I přes optimální korekci tlaku dosahuje tato léčba nemocniční a 3leté letality 11 % a 22,4 %. U komplikovaných disekcí (např. ruptura aorty, ischemie) dosahuje nemocniční letalita při chirurgické léčbě 30-50 %. Alternativním řešením komplikované disekce typu B je léčba pomocí stentgraftů a stentů. Principem je zavedení hrudního stentgraftu přes místo primárního entry. Zabrání se tak plnění nepravého kanálu krví a navodí se jeho trombóza a remodelace stěny aorty. Výkon se provádí z pouhé femorální arteriotomie.
Soubor a metodika:
V období května 2001 až října 2006 jsme léčili 9 pacientů (1 ženu, 8 mužů, věk: 27-81 let, průměrně 59 let) pro komplikovanou disekci aorty typu B. Indikace k endovaskulární léčbě byly akutní ruptura či prosakování 3x, ischemické komplikace 1x, časná expanze aorty 3x, krutá bolest nereagující na léčbu 2x. V 8 případech se jednalo o disekci aorty typu B s primárním entry za odstupem levé podklíčkové tepny. Jednou jsme léčili ischemické komplikace při disekci břišní aorty a pánevních tepen. Celkem bylo zavedeno 8 hrudních stentgraftů, 1 aortální a 2 pánevní stenty.
Výsledky:
Jeden pacient s rupturou aorty zemřel na následky CMP, která vznikla 3. den po léčbě.
30-denní a celková letalita našeho souboru je tedy 10 %. Celková doba sledování byla (2-67 měsíců, průměrně 19,6 měsíců). Z perioperačních komplikací se u jedné 55leté nemocné vyvinula retrográdní disekce části ascendentní aorty. Pacientka přežívá na konzervativní terapii po dobu 67 měsíců.
Závěr:
Naše výsledky potvrdily účinnost a efektivitu endovaskulární léčby. Pro svoji miniinvazivitu a rychlou dostupnost se endovaskulární léčba v našem centru stala metodou volby pro komplikované aortální disekce typu B.