MONITORACE FUNKCE OPTIVOL FLUID STATUS V RÁMCI SPECIALIZOVANÉ AMBULANCE SRDEČNÍHO SELHÁNÍ
Úvod:
Současná doporučení pro léčbu chronického srdečního selhání upřednostňují systém komplexní, organizované a specializované péče. Ve světě existuje několik modelů ambulantní péče o nemocné s touto diagnózou a výsledky provedených studií ukazují, že systematická péče vede ke zlepšení kvality života nemocných, snižují se náklady na opakované hospitalizace a prodlužuje se délka jejich života.
Cíl:
V rámci snahy o komplexní sledování nemocných se srdečním selháním jsme v naší ambulanci jako první zavedli u nemocných s implantovanými BiV či BiV/ICD přístroji s funkcí OptiVol sledování stavu hrudní impedance s cílem dosažení časnějšího rozpoznání příznaků progrese srdečního selhání a vytvoření těsnější spolupráce s nemocnými.
Metodika a soubor:
Z celkového souboru nemocných indikovaných k resynchronizační léčbě jsme vytipovali 17 nemocných s implantovanými přístroji, umožňujícími sledování stavu hrudní impedance (OptiVol), jejíž změny informují o eventuální akumulaci tekutin v hrudníku a tím o stavu kardiální kompenzace. Sledování probíhá v rámci pravidelné návštěvy v ambulanci srdečního selhání a je pro nemocné i úspornější z hlediska časového. V našem sdělení uvádíme charakteristiku souboru, první výsledky sledování a několik kazuistik, demonstrujících konkrétní postup sledování nemocných a úprav jejich medikace společně se záznamy OptiVol Fluid Trends.
Závěr:
Ambulantní péče o nemocné s chronickým srdečním selháním může být, na základě našich zkušeností, dále zefektivněna možností sledování stavu tekutin v hrudníku, resp. stavem intrathorakální impedance pomocí funkce OptiVol. Jako první tak demonstrujeme výhody úzké spolupráce specialisty srdečního selhání a arytmologa.