PERZISTENTNÍ PRAVOSTRANNÉ SRDEČNÍ SELHÁNÍ PŘI TĚŽKÉ TRIKUSPIDÁLNÍ REGURGITACI PO NÁHRADĚ MITRÁLNÍ CHLOPNĚ V MINULOSTI – KAZUISTIKA

L. Pohludková, K. Zeman (Frýdek-Místek)
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XVIII. výroční sjezd ČKS

Úvod:  Trikuspidální regurgitace patří mezi časté chlopenní vady.  Vyskytuje se buď při organickém postižení trikuspidální chlopně (primární trikuspidální regurgitace),  anebo mnohem častěji při dilataci trikuspidálního anulu (sekundární trikuspidální regurgitace). Trikuspidální regurgitace způsobuje objemové přetížení pravé komory, které dříve nebo později vede  k pravostrannému srdečnímu selhání.  Hemodynamicky závažná trikuspidální regurgitace vyžaduje operační řešení,  které však bývá spojeno s vysokým rizikem komplikací.
Popis případu: 61 letá pacientka po náhradě mitrální chlopně v r. 1995 pro revmatickou stenózu, po implantaci kardiostimulátoru DDD 2004 pro junkční bradykardii opakovaně hospitalizována na interním oddělení pro akutní dekompenzace pravostranného srdečního selhání, NYHA III-IV i přes maximální farmakoterapii srdečního selhání.  Dle ECHO  verifikována dobrá funkce mechanické protézy v mitrální pozici, dobrá funkce levé komory srdeční a masivní  trikuspidální  insuficience s v.s. lehkou plicní hypertenzí.  Doplněna pravostranná srdeční katetrizace, při které zjištěny normální tlaky v pravostranných srdečních oddílech, v plicnici a v zaklínění. Vzhledem k tomu, že byla jen minimální  odezva na farmakologickou léčbu byl konzultován kardiochirurg. Byla provedena náhrada trikuspidální chlopně  mechanickou protézou s implantací elektrody epikardiálně. Přechodné selhání pravé komory bylo zvládnuto farmakologicky. Dnes je pacientka  zcela stabilizovaná a vrací se do běžného života.
Závěr: V minulosti byly  mitrální vady často řešeny pouze zákrokem na dané chlopni a důsledkem pak bylo často pravostranné srdeční selhání jako v našem případě. Proto se dnes často přistupuje k plastice trikuspidální chlopně v jedné době a předejde se tak vysoce rizikové a velice zatěžující operaci v budoucnu.