VIEW AN ABSTRACT

KATETRIZAČNÍ ABLACE KARDIOINHIBIČNÍ SYNKOPY S VYSOKÝM PODÍLEM NÁSLEDNÉ KONTINUÁLNÍ MONITORACE IMPLANTOVANÝM SUBKUTÁNNÍM MONITOREM: ZKUŠENOSTI JEDNOHO CENTRA
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors , Number in the programme: 503

Šedivá L.1, Petrů J.1, Janotka M.1, Funasako M.2, Škoda J.1, Hála P.1, Chovanec M.1, Neužil P.1

1 Kardiocentrum, Nemocnice na Homolce, Praha, 2 Arrhythmia Section, Cardiovascular Center, Kitano Hospital, Osaka, Japan


Úvod: Pro léčbu reflexní kardioinhibiční synkopa byla do nedávné doby k disposici pouze trvalá kardiostimulace. V současné době se dostává do popředí možnost ovlivnit tento typ synkopy radiofrekvenční ablací, kdy endokardiálními aplikacemi lze ovlivnit epikardiální ganglia.
Soubor pacientů a metoda: V naší práci předkládáme soubor celkem 31 pacientů, s normálními echokardiografickými parametry včetně EF LK a velikosti levé síně, s BMI 26,6±4,9. Z našeho souboru byli tři pacienti zajištěni trvalou kardiostimulací ( z toho dva nemocní měli implantovaný leadless stimulátor). 15 nemocných mělo implantovaný subkutánní kontinuální monitor Reveal Linq. Indikací pro radiofrekvenční ablaci ganglií byla synkopa, dokumentované asystolické pauzy, v našem souboru s délkou od 3s do 40 s. U všech pacientů jsme před katetrizační ablací prováděli atropinový test, který byl positivní ve 100% případů a jeho positivita byla podmínkou indikace k ablaci.
Radiofrevenční ablace byla prováděna v celkové anestezii, celkový čas výkonu byl 156±49,9 minut, skiaskopický čas 8,2±4,4 min. Před výkonem a v závěru výkonu byla testována vagová reakce na rychlou stimulaci, s vymizením této reakce ve 100% případů. Dále byli nemocní kromě klinických kontrol sledováni dlouhodobou monitorací nebo opakovanými holterovskými vyšetřeními. Během sledování se pouze 1 nemocný prezentoval opakováním synkopy ( 3.3% ).

Závěr: V naší práci prokazujeme vysokou úspěšnost léčby neurokardiální synkopy, nejen v akutním výsledku, ale i v dalším sledování. V našem souboru jsme nezaznamenali žádnou závažnou komplikaci výkonu, prokazujeme tedy i bezpečnost radiofrekvenční ablace z této indikace. Kontinuální monitorace, která byla uplatněna v našem souboru ve vysokém počtu, zásadním způsobem zlepšuje sledování po výkonu a průkaz eliminace signifikantních asystolických pauz.