VIEW AN ABSTRACT

HODNOCENÍ DYSSYNCHRONIE LEVÉ KOMORY SRDEČNÍ ULTRA-VYSOKOFREKVENČNÍM EKG U NON-LBBB PACIENTŮ LÉČENÝCH SRDEČNÍ RESYNCHRONIZAČNÍ TERAPIÍ
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors , Number in the programme: 357

Roubíček T.1, Hodboďová M.2, Pidhorodecký J.2, Bitmanová B.2, Černý J.2, Morava J.1, Jurák P.3, Polášek R.1

1 Technická univerzita Liberec, Fakulta zdravotnických studií, Krajská nemocnice Liberec, Kardiocentrum, Liberec, 2 Kardiocentrum, Krajská nemocnice Liberec, Liberec, 3 Ústav přístrojové techniky, Akademie věd České republiky, v.v.i., Brno


Úvod: Morfologie QRS tvaru LBBB je spolehlivý indikátor elektrické dyssynchronie levé komory (LK). Pacienti s RBBB/IVCD jsou heterogenní skupinou, kde ani při větším rozšíření QRS komplexu nemusí být dyssynchronie LK přítomna. Ultra-vysokofrekvenční (UHF) 14svodové EKG je neinvazivní metoda založená na průměrování signálu, která umožňuje lepší posouzení lokální elektrické aktivace komor než standardní EKG. Naše studie si klade za cíl otestovat hypotézu užitečnosti UHF EKG pro výběr non-LBBB pacientů pro srdeční resynchronizační terapii (CRT) na základě průkazu elektrické dyssynchronie.

Metodika: Pomocí UHF EKG jsme analyzovali pacienty, kteří podstoupili implantaci CRT. Byly porovnány skupiny pacientů s RBBB, IVCD a LBBB, a přítomnost elektrické dyssynchronie (e-DYS) jako parametru globální aktivace komor a opožděné aktivace laterální stěny levé komory (LVLWd) jako ukazatele intraventrikulární dyssynchronie.

Výsledky: UHF EKG bylo zaznamenáno u 49 pacientů léčených CRT. Pacienti s IVCD měli nižší e-DYS ve srovnání s pacienty s LBBB (26±17 ms vs. 86±20 ms; p<0,0001) a nižší LVLWd (26±16 ms vs. 83±22 ms; p<0,0001). U pacientů s RBBB byla e-DYS -52±22 ms, což odpovídá zpoždění pravé komory. Zpožděná aktivace volné stěny levé komory nebyla nalezena u žádného pacienta s RBBB.

Závěr: UHF EKG se jeví jako slibný nástroj k detekci elektrické dyssynchronie LK u non-LBBB pacientů podstupujících srdeční resynchronizační terapii. U žádného pacienta s RBBB nebyla zjištěna opožděná aktivace volné stěny levé komory. Naše zjištění jsou v souladu s nedostatečným účinkem CRT u této skupiny pacientů.