PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

STANOVENÍ PROGNÓZY U NEMOCNÝCH PO SRDEČNÍ ZÁSTAVĚ, KTEŘÍ ZŮSTÁVAJÍ V KOMATU DÉLE NEŽ 4 DNY
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 498

Vondráková D.1, Ošťádal P.2, Krüger  A.2, Janotka M.3, Neužil P.1

1 Kardiologická klinika, Fakultní nemocnice v Motole, Praha, 2 Oddělení akutní kardiologie, Nemocnice na Homolce, Praha, 3 Kardiologické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha


Cíl. Stanovení prognózy po srdeční zástavě (SZ) je nezbytným krokem pro volbu dalšího diagnosticko-léčebného postupu. Zásadní je u jedinců, kteří nenabývají vědomí po ukončení teplotní intervence. Cílem naší práce bylo zhodnotit možnosti stanovení prognózy u nemocných, kteří zůstali v komatu déle než 4 dny po SZ.
Soubor a metody. Analyzovali jsme registr nemocných po SZ mimo nemocnici. Všichni byli léčení endovaskulárně řízenou hypotermií (33°C po dobu 24 hodin). Do souboru jsme zařadili ty jedince, kteří zůstali v bezvědomí na umělé plicní ventilaci (UPV) déle než 4 dny od SZ. Hodnotili jsme prognostický význam dostupných ukazatelů (věk, pohlaví, iniciální rytmus, doba do obnovy oběhu (ROSC), vstupní hodnoty laktátu, kalia, D-dimeru a pH, opakovaná měření neuron-specifické enolázy (NSE), C-reaktivního proteinu (CRP), prokalcitoninu, ALT, kreatininu a vyšetření EEG u této skupiny pacientů. Klinický výsledek byl hodnocen podle CPC 30. den (dobrý výsledek definován jako CPC 1-2). 

Výsledky. Soubor tvořilo 99 pacientů, u nichž přetrvávalo koma více než 4 dny po SZ (průměrný věk 65 let, M 64%). Lineární regrese ukázala statisticky významný vztah mezi klinickým výsledkem a věkem, nálezem na EEG, hodnotami NSE, laktátu a D-dimerů. Ostatní parametry včetně iniciálního rytmu, pH či doby do ROSC neměly významnou prediktivní hodnotu. Multivariantní analýza odhalila, že pouze nález na EEG (vzorec „burst-suppression“, P=0.0007), vstupní hladina D-dimerů (P=0.0009) a hladina NSE 3. den (P=0.0008) představují nezávislé faktory pro stanovení prognózy u těchto nemocných.

Závěr. Určení prognózy u nemocných po SZ je důležité u jedinců, kteří zůstávají delší dobu v bezvědomí na UPV. Naše výsledky naznačují, že navzdory celé řadě publikovaných doporučení, pouze nález na EEG a hladiny NSE a D-dimeru zůstávají nezávislými prognostickými ukazateli u těchto pacientů.