PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

EDUKACE PACIENTŮ PO AKUTNÍM INFARKTU MYOKARDU
Tématický okruh: Primární a sekundární prevence
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 42

Beranová M.1, Šrůtová K.2, Křesalová  L.3, Polášková J.4, Richtrmocová  H.5, Klemsová L.6, Škrabalová  S.7, Žáčková P.8, Kramáriková  P.9, Hlinomaz O.10

1 Mezinárodní centrum věděckého výzkumu, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Brno, 2 HELIS Partners Consulting, Praha, 3 1.Kardiologická klinika Arytmologie a srdečního selhání, FN Olomouc, Olomouc, 4 Interní kardiologická klinika,Koronární jednotka, FN Brno, Brno, 5 Kardiocentrum Vysočina, Nemocnice JIhalava, Jihlava, 6 Kardiologie, FN Ostrava, Ostrava, 7 Kardiologie 3 a 4, Krajská nemocnice T.Bati, a.s., Zlín, 8 Odd.neinvazivní kardiologie, Krajská nemocnice Liberec, a.s., Liberec, 9 ICRC, FN u sv.Anny, Brno, 10 I. IKAK, ICRC, FN u sv. Anny, Brno


Cílem našeho projektu bylo vytvořit systém edukace pacientů zdravotními sestrami a analyzovat současný stav péče o nemocné po primární PCI pro akutní infarkt myokardu.

Do projektu se zapojilo celkem 13 sester ze sedmi kardiovaskulárních center v ČR, které pacienty po STEMI ošetřeném primární PCI důkladně po dobu jednoho roku edukují a prospektivně sbírají data o jejich osudu. Skupina takto edukovaných nemocných bude srovnána se skupinou běžně edukovanou. Základním principem edukace je opakované seznámení nemocného s rizikovými faktory ischemické choroby srdeční, se základními formami její manifestace a s principy její léčby a prevence. Pacient podepisuje se sebou tzv. Smlouvu pro život po infarktu myokardu, v které jsou mimo jiné uvedeny cílové hodnoty rizikových faktorů aterosklerózy a kterou má nemocný při sobě.

Do skupiny prospektivní (edukované) bylo od ledna do března 2016 zařazeno celkem 255 pacientů. Kontrolní (běžně edukovaný) soubor tvoří 219 nemocných po pPCI od ledna do března 2015. V edukované skupině zemřelo v průběhu prvních 6-ti měsíců 1% pacientů, nefatální infarkt myokardu prodělalo také 1%, 4% pacientů mělo PCI a 5% aortokoronární bypass. Při 6-ti měsíční kontrole kouřilo 17% nemocných, 97% pacientů bylo léčeno statiny, 3% je nebralo. Ezetimibe a fibráty mělo 1% pacientů. ASA medikovalo 94% nemocných, clopidogrel 55%, ticagrelor 32% a prasugrel 10%. Výsledky 12-ti měsíčního sledování a přesné srovnání obou skupin budou známy až v průběhu sjezdu ČKS, kde je hodláme prezentovat.

Pilotní projekt edukace pacientů prokázal svůj přínos pro zlepšení prognózy pacientů po AIM. Zapojení zdravotních sester do edukace nemocných po akutním infarktu myokardu se jeví jako nutnost nejen v kardiocentrech ale i v následné péči.