PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KOMOROVÁ TACHYKARDIE U PACIENTKY S B LYMFOMEM MEDIASTINA
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 636

Duršpek J.1, Brůhová H.1, Baxa J.2, Rokyta R.1

1 Kardiologická ambulance, Kardiologie Jan Duršpek s.r.o, Planá, 2 Klinika zobrazovacích metod, FN Plzeň, Plzeň


Prezentujeme kazuistiku 70 leté ženy s komorovými tachykardiemi na podkladě postižení myokardu obou kormor srdečních B lymfomem mediastina.
Pacientka, hypertonička s bronchiálním astmatem a dyslipidémií, byla přijata na Kardiologické oddělení FN Plzeň v 9/2016 pro recidivující bolesti na hrudi klinickými známkami kardiální dekompenzace. Zprvu pomýšleno na akutní koronární syndrom, koronarografické vyšetření s nevýznamným nálezem, kardiospecifická laboratoř bez typické dynamiky.
ECHO s lehce sníženou systolickou funkcí asymetricky hypertrofické LK (EF 40-45%). MR srdce s nálezem asymetrické hypertrofie obou komor s rozsáhlými okrsky pozdního sycení v intramyokardiální a subepikardiální lokalizaci. Teprve PET/MR s průkazem maligního tumoru předního mediastina s infiltrací myokardu obou komor.

Chirurgem provedena biopsie z kolárního řezu s nálezem velkobuněčného B-lymfomu. Hematoonkologem indikována chemoterapie.
Během hospitalizace se stav opakovaně komplikoval monotopní komorovou tachykardií rezistentní k podávání amiodaronu a esmololu, terminovanou elektrickou kardioverzí. Během podávání chemoterapie byla pacientka na monitorované lůžku bez reicidivy arytmie. Po dvou cyklech chemoterapie (endoxan, doxorubicin, vincristin) a biologické terapii (rituximab) došlo dle kontrolního PET MR k remisi onemocnění. ECHO nález s regresí hypertrofických oblastí. Byla provedena implantace ICD a pacientka přeložena na Hematoonkologické oddělení, kde proběhl třetí cyklus chemoterapie. Pacientka v celkově dobrém stavu po cca 100 denní hospitalizaci propouštěna do domácí péče.

Závěr: Ačkoliv postižení myokardu u lymfomu mediastina je relativně časté, komorové arytmie jsou popisovány zřídka. Velmi přínosným k diagnostice a posouzení účinku léčby je vyšetření metodou PET/MR.

Obrázky:
1. MR nález pozdního sycení intramyokardiálně
2. PET MR před léčbou
3. PET MR po léčbě