PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

AORTÁLNÍ STENÓZA- KAZUISTIKA PACIENTKY OD NAROZENÍ PO TRANSPLANTACI
Tématický okruh: Vrozené vady
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 381
Sdělení navržené do bloku Asociace/PS/OS:
PS Kardiologických sester a spřízněných profesí

Laciaková L.1

1 Dětské kardiocentrum 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice v Motole, Praha


Ošetřovatelská kazuistika pojednává o dětské pacientce s prenatálně zjištěnou vrozenou srdeční vadou –aortální stenóza. Pacientka byla na naše oddělení přijata okamžitě po narození ve FN Motol. Při příjmu pacientky byla diagnóza potvrzena a indikována ke katetrizační valvuloplastice. Vzhledem k trvajícím významným reziduálním nálezům byl t.č byl poté zvolen konzervativní postup. Pacientka posléze byla přeložena na akutní lůžko jiného ZZ. Vzhledem ke zhoršujícímu stavu byla po čase urgentně přijata na naše pracoviště na oddělení JIP ve stavu levostranného srdečního selhání – urgentně zajištěna a po resuscitační léčbě indikována k výkonu Ross-Cono. Po výkonu byla pacientka v kritickém stavu na ECMO podpoře s odloženým uzávěrem hrudníku. Následně byl zjištěný získaný AVB III. Kontrolní echo ze dne 21.6 s nálezem trvalé a jasné systolické i diastolické dysfunkce LV, včetně výrazné dyssynchronie rozhodlo o zařazení pacientky do transplantačního programu. Vzhledem k předpokladu dlouhodobé umělé ventilace s mnoha neúspěšnými pokusy o extubaci byla provedena tracheostomie. Od plánu implantace pacemakeru pro resynchronizaci levé komory, po podrobném echo vyšetření a zvážení všech benefitů a rizik t.č bylo ustoupeno. Při ergoterapii v červenci 2016došlo k náhlému zhoršení stavu s nutností opětovné ionotropní podpory a léčbou levosimedanem. Na začátku září 2016 definitivně indikována pro zavedení pacemakeru, jenž se ukazuje jako patrné zlepšení funkce LV.
Několik dní po implantaci pacemakeru dne 30.9 2016 bylo nahlášeno dárcovské srdce pro naši pacientku, které ji bylo transplantováno.
Během hospitalizace pacientky bylo zjištěno mnoho ošetřovatelských problémů souvisejí s invazivními vstupy, umělou plicní ventilací a toaletou DCD, komfortem pacientky. Vzhledem ke stavu pacientky byly nalezeny i problémy týkající se rehabilitační péče a ergoterapie.