PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

INFEKČNÍ ENDOKARDITIDA U PACIENTA S TRANSPLANTOVANOU KADAVERÓZNÍ LEDVINOU
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 298

Hudec Š.1, Hutyra M.1, Moravec O.1, Přeček J.1, Táborský M.1

1 I. interní klinika - kardiologická, FNOL, Olomouc


Úvod: Infekční endokarditida (IE) je závažně srdeční onemocnění s vysokou mortalitou a častými komplikacemi. Vzhledem ke zvyšujícím se počtům implantovaných systémů (ICD, kardiostimulátory) a změně spektra nemocných (vyšší věk, komorbidity) dochází i k vzestupu podílu IE na stimulačních / defibrilačních systémech.

Popis případu: 59 letý pacient s transplantovanou kadaverózní ledvinou (2004) v imunosupresivní léčbě (everolimus, prednison) s funkcí štěpu G3bA2 dle KDIGO byl indikován k extrakci 1D ICD (sekundárně preventivní indikace) pro IE postihující srdeční implantabilní elektronické přístroje (CDRIE). Dle jícnové echokardiografie (TEE) nález vegetací (10 mm) na elektrodě v pravé síni a též na trikuspidální chlopni. IE se manifestovala recidivujícími pneumoniemi, které byly opakovaně empiricky léčeny antibiotiky se zdánlivým zlepšením klinického stavu. Hemokultury opakovaně negativní (empirická ATB terapie pneumonie). Kardiochirurgický výkon nebyl indikován. Dle dop. ATB střediska nasazen - Amoksiklav, Ampicilin a Gentamycin v upraveném dávkování 80-0-40 mg za sledování hladiny gentamycinu a renálních funkcí (2x týdně). CRP s poklesem (50…5 mg/l) nicméně dle kontrolního TEE přetrvával nález vegetace na trikuspidální chlopni (dva týdny po extrakci ICD). Při opakovaných odběrech hemokultur záchyt etiolog. agens - Staphylococcus epidermidis. Zacílena ATB terapie se záměnou gentamycinu (rezistence) za vankomycin. Na kontrolním TEE za dalších 14 dní regrese nálezu na trikuspidální chlopni, ve druhé době provedena implantace SQ defibrilátoru.

Závěr: Až u 25% pacientů se IE manifestuje embolickými komplikacemi. Terapie by měla být v režii IE týmu (kardiolog, mikrobiolog, kardiochirurg), v tomto specifickém případě bylo nutné kooperovat i s nefrology. I přes užívání nefrotoxických ATB nedošlo při dodržování terapeutických hladin ke zhoršení funkce štěpu.