PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

INCIDENCE A KLINICKÝ VÝZNAM PERIPROCEDURÁLNÍCH DISEKCÍ KORONÁRNÍCH TEPEN DETEKOVANÝCH POMOCÍ OPTICKÉ KOHERENTNÍ TOMOGRAFIE
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 283

Ondrúš T.1, Kaňovský J.1, Nováková T.1, Mikolášková M.1, Miklík R.1, Poloczek M.1, Boček O.1, Jeřábek P.1, Špinar J.1, Kala P.1

1 Interní kardiologická klinika, FN Brno, Brno


Úvod: Optická koherentní tomografie (OCT) je v současnosti nejpřesnější morfologickou zobrazovací metodou v intervenční kardiologii. Během perkutánní koronární intervence (PCI) dochází k narušení integrity cévní stěny, klinický význam mají především disekce lokalizované na hraně implantovaného stentu. Prognosticky nejasné jsou drobné disekce detekovatelné OCT.


Cíl práce: Posouzení četnosti disekcí cévní stěny na hranách koronárního stentu pomocí OCT a jejich korelace s klinickým významem v průběhu 6 měsíců.


Metodika: Prospektivní soubor tvořilo 39 konsekutivních pacientů (22 mužů, 17 žen, průměrný věk 67 let) přijatých od prosince 2012 do srpna 2013 pro akutní infarkt myokardu bez ST elevací (NSTEMI) léčených PCI s implantací stentu následovanou kontrolním OCT vyšetřením. Přítomnost disekce cévní stěny byla hodnocena na obou hranách implantovaného stentu ve vzdálenosti do 5mm od okraje stentu, analýza byla prováděna v 0,2mm intervalech. Klinické sledování zahrnovalo výskyt velkých nežádoucích kardiovaskulárních příhod (MACE = úmrtí, nefatální infarkt myokardu a nutnost revaskularizace v intervenované tepně) během 6 měsíců. Všichni pacienti podepsali informovaný souhlas.


Výsledky: U 19 pacientů (49%) jsme detekovali přítomnost disekce cévní stěny aspoň na jedné hraně implantovaného stentu. Pouze u jednoho pacienta jsme zaznamenali recidivu infarktu s nutností neplánované intervence, ostatní disekce zůstali klinicky němé.


Závěr: OCT je metoda schopna zobrazit periprocedurální disekci cévní stěny s vysokou senzitivitou. Většina zachycených disekcí však nemá klinicky nepříznivý dopad do 6 měsíců sledování.


Podpořeno grantem IGA MZ ČR NT 13830-4