Úvod
Hypertrofická kardiomyopatie (HKMP) je autosomálně dominantně dědičné onemocnění způsobené mutacemi v genech kódujících sarkomerické proteiny srdečního svalu. Dle literatury jsou za vznik tohoto onemocnění nejčastěji odpovědné geny pro vazební protein C (MYBPC3), těžký řetězec beta-myozinu (MYH7), troponin T (TNNT2) a troponin I (TNNI3). Mutace v různých genech mají za následek rozdílný fenotypový projev u tohoto onemocnění. V České republice dosuď neproběhl komplexní genetický screening výše uvedených genů.
Metody
Zkoumaly jsme prevalenci mutací v genech pro MYBPC3, MYH7, TNNT2 a TNNI3 u 100 pacientů s hypertrofickou kardiomyopatií. DNA vzorky pacientů byly podrobeny genetickému vyšetření pomocí obousměrné sekvenace PCR produktů. Testovány byly exony a přilehlé intronové sekvence u výše zmíněných genů.
Výsledek
Nemoc způsobující mutace byla nalezena u 41 pacientů. Celkově
se jednalo o 45 mutací (4 osoby jsou postiženi 2 mutacemi).
18 z těchto mutací je zjištěných de novo (dosuď nebyly u pacientů s HKMP publikovány). Nejčastějším genem odpovědným za HKMP v české populaci je MYBPC3 s 24% frekvencí výskytu, následovaný MYH7 s výskytem u 15% sledovaných jedinců a dále TNNI3 s 4%, resp. TNNT2 s 2% frekvencí výskytu.
Závěr
Spektrum mutací u českých pacientů s HKMP je velice heterogenní. Jejich rozložení dle jednotlivých exonů je až na MYBPC3 podobné již dříve publikovaným pracím z západoevropských, amerických či asijských populací. Zjištěné genetické defekty se manifestovali širokým spektrem fenotypových projevů, od zcela asymptomatických jedinců, po pacienty s výskytem náhlé smrti.
Klíčová slova: hypertrofická kardiomyopatie, geny, mutace, vazební protein C, těžký řetězec beta myozinu, troponin I, troponin T
* Práce byla podpořena grantem IGA NR 9164