Program workshopu Hemodynamika akutních stavů

Hemodynamika akutních stavů

V rámci 17. konference Akutní kardiologie jsme pro Vás připravili workshop Hemodynamika akutních stavů, který se koná před zahájením vlastního kongresu 8.12.2019 od 10 do 13.45hod v hotelu Thermal.

Invazivní hemodynamika šokových stavů patří k důležitým aspektům v akutní kardiologii. Správně interpretovaná měření nám mohou pomoci k objasnění hemodynamiky u nemocného a pomohou nám k nastavení správné léčby. Hemodynamický workshop je určen pro lékaře, kteří chtějí podrobněji objasnit invazivně měřené parametry jako centrální žilní tlak, arteriální křivka, plicnicové tlaky a nejen to. Kurz bude mít část teoretickou a praktickou.

Teoretická část (120min)

Přesedající: Krüger A., Kovárník T.

1. Diferenciální diagnostika šokových stavů.                                                                      (Karásek J., Liberec) 20 min.

2. Arteriální křivka, centrální žilní tlak – co vše přináší.                                                     (Kovárník T., Praha) 20 min.

2. Měření srdečního výdeje centrální a periferní termodilucí.                                             (Krüger A., Praha) 20 min.

4. Funkční vyšetření  hemodynamiky, měření mikrocirkulace.                                           (Krupičková Z., Praha) 20 min.

5. Hemodynamika u mechanických podpor oběhu                                                              (Ošťádal P., Praha) 20 min.

6. Laboratorní parametry hemodynamiky                                                                            (Janotka M., Praha) 20 min.

Přestávka: 15 minut

Praktická část (90 min)

      I.          Na simulační stanici (SimMa3G) bude cílem si vyzkoušet a upevnit porozumění konceptu monitorování hemodynamiky. Účastníci si budou moci porovnat monitoraci různých hemodynamických poruch pomocí základní a rozšířené monitorace s PiCCO. V rámci simulace bude možné na jednotlivé stavy terapeuticky reagovat a okamžitě sledovat sledovat vliv aplikované léčby.                                                             (Mlček M, Praha)

    II.          Simulace různých akutních hemodynamických stavů s jejich řešením. Interaktivní hodnocení klinických situací - systémy centrální a periferní termodiluce (Vigileo, Vigilance, HemoSphere). (Krüger A., Praha)

  III.          Příklady měření hemodynamiky na katetrizačním sále. (Kovárník T., Praha)