'); document.write(''); document.write(''); //--> $(document).ready(function () { $('.PrezenckaOnline #SearchResult').DataTable({ order: [[0, 'asc']], paging: false }); });
M. Špalek, J. Václavík, M. Branny
Souhrn
Spontánní disekce koronární tepny (SCAD) představuje netraumatickou separaci cévní stěny koronární tepny s falešným lumen, který může útlakem snižovat krevní průtok koronárním řečištěm s následným vznikem akutního koronárního syndromu. V naší kazuistice prezentujeme jeden z možných léčebných postupů.
© ČKS, 2023.
Klíčová slova:
Abstract
Spontaneous coronary artery dissection (SCAD) is a non-traumatic separation of the coronary arterial wall with false lumen, which may compromise coronary flow by external compression and cause acute myocardial infarction. In our report we present one of possible ways of the treatment.
Keywords:
Adresa pro korespondenci: MUDr. Miloš Špalek, Oddělení kardiovaskulární, Interní a kardiologická klinika, Fakultní nemocnice Ostrava, 17. listopadu 1790/5,
708 52 Ostrava-Poruba, e-mail: milos.spalek@fno.cz
Tento článek prosím citujte takto: Špalek M, Václavík J, Branny M. Spontánní disekce koronární tepny jako příčina akutního koronárního syndromu. Cor et Vasa Case Reports 2023;6:2–4.
Spontánní disekce koronární tepny byla dříve považována za raritní příčinu akutního koronárního syndromu (AKS) zejména u premenopauzálních žen bez výraznějších rizikových faktorů aterosklerózy.1 Podle novějších dat je spontánní disekce koronární tepny příčinou 0,1 až 4 % AKS2,3 a u žen mladších 50 let jde až o téměř jednu čtvrtinu případů.4 Popisujeme případ ženy se spontánní disekcí koronární tepny bez souvislosti s aterosklerotickým postižením koronárních tepen či se zánětlivým onemocněním pojiva.
Padesátiletá žena, dosud bez kardiální anamnézy, byla přivezena pro klidové bolesti na hrudi. EKG nevykazovalo žádné ischemické změny, v laboratorním nálezu byla zjištěna elevace troponinu I stanoveného vysoce senzitivní metodou (hsTnI) – 2 131 ng/l (referenční rozmezí 0–53 ng/l). Vstupně bylo provedeno echokardiografické vyšetření, při kterém byla při normální systolické funkci levé komory patrná mírná hypokineze apikálního segmentu septa, dále lehké regurgitační vady na atrioventrikulárních chlopních (video 1, 2).
Při koronarografickém vyšetření byla verifikována těžce difuzně změněná periferní třetina ramus interventricularis anterior (RIA), s minimálním plněním do periferie i po intrakoronárním podání nitrátu či adenozinu (obr. 1, video 3, 4).
Další větve koronárního řečiště včetně ramus circumflexus (RCx) a arteria coronaria dextra (ACD) byly bez stenóz. Celkový koronarografický nález odpovídal 2. typu spontánní koronární disekce.5 Vzhledem k postižení periferní části tepny a minimální poruše kinetiky levé komory byl u pacientky zvolen konzervativní postup s duální protidestičkovou terapií (kyselina acetylsalicylová, clopidogrel) a nasazením beta-blokátoru a statinu. S odstupem šesti týdnů bylo provedeno kontrolní koronarografické vyšetření s nálezem téměř zhojené periferie RIA, postižený byl pouze úsek v apikální části (obr. 2, video 5, 6).
V medikaci byla duální protidestičková léčba ponechána do celkového trvání šesti měsíců, klinicky byla dále pacientka bez obtíží.
Přesná primární příčina vzniku falešného lumen při spontánní disekci koronární tepny není zcela objasněna. V literatuře se popisují dvě hlavní příčiny, první je endoteliální a intimální dysfunkce se vznikem trhliny a následným přestupem krve do tunica media6,7 a druhou je disrupce vasa vasorum s následným krvácením do cévní stěny.8,9 V obou případech tak vzniká intramurální hematom a primární lumen je utlačováno s následně vznikající koronární ischemií.
Nejčastějším klinickým projevem spontánní disekce koronární tepny je AKS, u 26–55 % pacientů je prezentován přetrvávajícími elevacemi úseku ST (STEMI).10,11
Diferenciální diagnostika zahrnuje aterosklerotické postižení koronárních tepen, spasmus koronárních tepen, takotsubo syndrom a infarkt myokardu bez obstrukce koronárních tepen (MINOCA).12 Základní vyšetřovací metodou je selektivní koronarografie, k vyloučení spasmů je vhodná intrakoronární aplikace nitrátů, které bylo použito i v našem případě. K další verifikaci můžou být využity intrakoronární zobrazovací metody – intravaskulární ultrazvuk (IVUS) nebo optická koherentní tomografie (OCT), většinou je ale samotné angiografické zobrazení dostačující.13,14
Typ léčby je dán rozsahem a lokalizací postižení koronárních tepen a zahrnuje konzervativní postup, perkutánní koronární intervenci nebo při nejtěžších případech při známkách pokračující ischemie myokardu kardiochirurgickou revaskularizaci myokardu (CABG).15–17 Při invazivní strategii léčby je rutinní podávání duální protidestičkové léčby. U pacientů, u kterých je zvolen konzervativní postup, se většina autorů shoduje také na podávání duální protidestičkové léčby pro riziko vzniku trombů v trvání od 6 do 12 měsíců v závislosti na rozsahu postižení koronárního řečiště.18
Spontánní disekce koronární tepny jako příčina akutního koronárního syndromu se vyskytuje u mladších jedinců, častěji u žen. Manifestace zahrnuje celé spektrum forem AKS od nestabilní anginy pectoris po kardiogenní šok. Základní diagnostickou metodou je selektivní koronarografie s možností dalších intrakoronárních zobrazovacích metod, která vede k stanovení diagnózy a optimálního léčebného postupu.
Prohlášení autorů o možném střetu zájmů
Žádný střet zájmů.
Financování
Žádné.
Prohlášení autorů o etických aspektech publikace
Práce byla vedena v souladu s etickými standardy.
Literatura
MUDr. Miloš Špalek absolvoval v roce 2016 obor všeobecné lékařství na Jesseniově lékařské fakultě Univerzity Komenského v Martině. V letech 2016-2021 pracoval na Oddělení kardiologie Městské nemocnice Ostrava. Od roku 2021 až dosud pracuje na Interní a kardiologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava a připravuje se na atestaci v oboru kardiologie.