ÚLOHA MECHANICKÉ SRDEČNÍ PODPORY V PROGRAMU TRANSPLANTACE SRDCE
Úvod:
U pacientů zařazených do programu Tx srdce (OTS) hrají v současné době významnou roli mechanické srdeční podpory (MSP), které umožňují obnovení adekvátních hemodynamických parametrů a orgánové perfuze u kriticky kardiálně selhávajících pacientů, jejichž prognóza z hlediska dožití se Tx je velmi nepříznivá. MSP lze použít pro podporu činnosti LK (LVAD), PK (RVAD) nebo obou srdečních oddílů (BiVAD), převažující v dnešní době je použití implantabilních LVAD. V IKEM jsou zkušenosti s uvedenými systémy od roku 2003, kdy proběhla první úspěšná implantace systému Thoratec. Celkem bylo za 5 let zavedeno 58 BiVAD a 17 LVAD (v posledním roce 5 BiVAD a 13 LVAD). Převažujícím důvodem je DKMP (50%) a ICHS (41%). Chceme dokumentovat případ pacienta s těžkou dysfunkcí LK vzniklou na podkladě recidivující myokarditidy, kdy se MSP uplatnila jako bridge-to-transplantation terapie a umožnila mu přežití k následně provedené OTS.
Popis případu:
Pan J.N. je 59-letý nemocný po myokarditidě 4/2008 s reaktivací 7/2008, kdy se objevily recidivující smKT a progrese srdečního selhání do obrazu kardiogenního šoku s nutností zavedení IABK a katecholaminové podpory. Při vysokých laboratorních markerech bylo vyloučeno systémové onemocnění. CARTO mapování popsalo rozsáhlou endokardiální lézi spodní a boční stěny, po paliativní RFA byl implantován ICD, dále 9/2008 opakovaně RF modifikace substrátu pro smKT. Pro rozvoj srdečního selhávání nemocný 17.9.2008 zařazen jako urgentní kandidát OTS. Další průběh komplikován vznikem žaludečního vředu a kardiální kachektizací s nutností zavedení jejunální sondy. Pro kritický stav i při maximální inotropní podpoře a IABK implantován 26.9.2008 z vitální indikace LVAD. Nemocný je t.č. 6 týdnů po OTS.
Závěr:
Případ dokumentuje záchranu pacienta s těžkým srdečním selháním pomocí dlouhodobé MSP, který by se jinak pravděpodobně nedočkal vhodného dárce.