Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

BEZPEČNOST A ÚČINNOST RADIOFREKVENČNÍ ABLACE PRO FIBRILACI SÍNÍ ZA POUŽITÍ ABLAČNÍHO KATETRU S MĚŘENÍM SÍLY PŘÍTLAKU: NERANDOMIZOVANÁ STUDIE SROVNÁVAJÍCÍ KATETR S MOŽNOSTÍ MĚŘENÍ SÍLY PŘÍTLAKU SE STANDARDNÍM ABLAČNÍM KATETREM

F. Lehar, Z. Svanovská, J. Jež, J. Wolf, T. Kulík , Z. Stárek (Brno)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Poster - lékařský, XVI. arytmologické sympozium

Úvod: Katetrová ablace fibrilace síní (FS) je léčebnou metodou používanou u selektovaných pacientů. Předpokladem úspěšného výkonu je dosažení trvalé transmurální léze v místě ablace, síla přítlaku ablačního katetru ke tkáni se ukázala jako důležitý ovlivňující faktor. V naší práci jsme se zaměřili na klinické výsledky u pacientů s FS po ablačním výkonu při použití katetru s možností měření síly přítlaku ve srovnání se standardním katetrem.

Metody: Jedná se o retrospektivní analýzu dat u 239 konsekutivních pacientů podstupujících radiofrekvenční ablaci (RFA) pouze pro FS v době 1/2015-12/2016 na I.interní klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Pacienti byli rozděleni do skupiny s paroxysmální a perzistující formou FS. U všech pacientů byly sledovány akutní parametry výkonu (délka výkonu, čas skiaskopie, radiační zátěž, počet RFA, celkový čas RFA) a recidivy arytmie v průběhu 12 měsíců.

Výsledky: U pacientů s paroxysmální formou FS ve skupině katetru s možností měřením přítlaku (contact force catheter) došlo ke statisticky významné redukci délky výkonu a doby RFA (129 vs. 179 min a 38 vs. 47min, p<0,01) a redukci počtu RFA (45 vs. 51, p<0,01). U pacientů s perzistující formou fibrilace síní ve skupině katetru s možností měřením přítlaku došlo k redukci délky výkonu a doby RFA (134 vs. 204 min, p<0,01), počtu RFA (47 vs. 71, p<0,01) a doby RFA (47 vs. 74min p<0,01). V obou spupinách došlo také k redukci radiační zátěže, ale rozdíl enbyl statisticky významný. V průběhu 12 ti měsíčního sledování byl výskyt recidiv FS měnší při použití katetru s možností měření síly přítlaku.

Závěr: Při použití katetru s možností měření síly přítlaku při ablaci fibrilace síní dochází ke statisticky významné redukci celkového času výkonu, počtu a doby aplikace radiofrekvenční energie. Je také patrná redukce výskytu recidiv arytmie ve 12ti měsíčním sledování.