PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SRDEČNÍ SARKOIDÓZA - POPIS PŘÍPADU
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 368

Poloczková H.1, Krejčí J.1, Hude P.1, Ozábalová E.1, Godava J.1, Honek T.1, Špinarová L.1

1 I. Interní kardioangiologická klinika, FN u sv. Anny, LF Masarykovy univerzity, Brno


Úvod: Sarkoidóza je systémové granulomatózní onemocnění, přibližně u 5% nemocných dochází ke klinicky manifestnímu kardiálnímu postižení. Dalších 20-25% pacientů má asymptomatickou kardiální sarkoidózu.

Popis případu: Popisujeme případ sedmdesátileté pacientky s anamnézou plicní sarkoidózy, již bez projevů aktivního anemocnění, vyřazené z dispenzarizace. Nemocná je přijata pro palpitace a presynkopální stav v důsledku bradykardie při AV blokádě II. stupně 2:1. Echokardiograficky zjištěn hemodynamicky nevýznamný perikardiální výpotek, hypokinesa septa, hrotu, přední a laterální stěny, EF levé komory 45%. Koronarografie s nálezem hladkostěnných koronárních tepen. Magnetická rezonance (MRI) prokazuje výrazné transmurální pozdní sycení laterální stěny a bazálního septa, nález uzavírán jako suspektní sarkoidóza. Následně provedená endomyokardiální biopsie ale diagnózu nepotvrzuje. Vzhledem k anamnéze, klinické prezentaci a MRI nálezu nasazeny kortikoidy, po kterých postupně redukce perikardiálního výpotku a vymizení AV blokády. Doplněno PET-CT, které podporuje diagnózu srdeční sarkoidózy. Plicní vyšetření vyloučilo recidivu plicní formy onemocnění. Pacientka dále na nízké dávce Prednisonu, ve stabilizovaném stavu, sledována ambulantně. Po vysazení medikace pacientkou (12 měsíců od diagnózy) pro rozvoj AVB III.st nutnost hospitalizace a následná primoimplantace kardiostimulátoru. Nemocná dále stabilizovaná, beze změny v echokardiografickém nálezu i na kontrolní MRI.

Závěr: U pacientů s anamnézou sarkoidózy je třeba myslet na možnost kardiálního postižení, jež se může projevit v kterékoliv fázi onemocnění. Projevy srdečního postižení mohou být život ohrožující v důsledku závažných převodních poruch, komorových arytmií nebo srdečního selhání. Přítomnost kardiálního postižení ovlivňuje negativně prognózu nemocných se sarkoidózou.