PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

REAKTIVITA TROMBOCYTŮ U NEMOCNÝCH S AKUTNÍM KORONÁRNÍM SYNDROMEM LÉČENÝCH PRIMÁRNÍ ANGIOPLASTIKOU A RANDOMIZOVANÝCH K LÉČBĚ PRASUGRELEM A TICAGRELOREM: FARMAKODYNAMICKÁ PODSTUDIE STUDIE PRAGUE-18.
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 194
Etický kodex:
Přednášková činnost: Astra Zeneca
Jiné honoráře (např. za klinické studie či registry): Astra Zeneca - klinické studie

Miklík R.1, Knot J.2, Králík R.2, Kameník M.2, Jarkovský J.3, Svoboda M.3, Semufová J.2, Kala P.4, Moťovská Z.2

1 Interní oddělení, VN Brno, Brno, 2 kardiocentrum, Nemocnice Královské Vinohrady, Praha, 3 IBA Brno, Brno, 4 IKK, FN Brno, Brno


Úvod: Pacienti s akutním koronárním syndromem (AKS) užívající prasugrel nebo ticagrelor často přechází na léčbu clopidogrelem, a to z mnoha důvodů (ekonomické, nasazení antikoagulace, aj.) Tato změna může ovlivnit úroveň inhibice krevních destiček a v konečném důsledku i počet nežádoucích příhod.
Cíl: Porovnat úroveň inhibice trombocytů (IT) u nemocných s AKS léčených primární PCI léčených prasugrelem nebo ticagrelorem, popsat farmakodynamické změny v inhibici trombocytů v průběhu jednoletého monitorování a zjistit rozdíly v úrovni IT po změně za léčbu clopidogrelem.
Metodika: U 218 pacientů randomizovaných do studie Prague-18 jsme v průběhu jednoletého sledování odebrali celkem 378 odběrů v různých časových úsecích k určení reaktivity trombocytů flow-cytometrickou metodou stanovení VASP (Biocytex, Francie) a vypočítali index reaktivity trombocytů (PRI). Vysoká reaktivita destiček (HPR) byla definována jako PRI > 50%, optimální reaktivita destiček (OPR) jako PRI 16-50% a velmi nízká reaktivita destiček (LPR) jako PRI < 16%.
Výsledky: Po užití nasycovací dávky prasugrelu (60mg) nebo ticagreloru (180mg) dosáhlo 51.7% nemocných úrovně LPR, 39.1% OPR a 9.2% HPR. Procento nemocných s nedostatečnou inhibicí destiček zůstalo v průběhu studie nezměněno. Na konci jednoletého sledování měli nemocní užívající prasugrel nebo ticagrelor téměř shodný medián hodnot PRI a také procentuální zastoupení v LPR, OPR a HPR skupinách. Přechod na clopidogrel kdykoliv v průběhu studie významně zvýšil medián hodnot PRI (p<0.001), a tento rozdíl byl významný i na konci studie.
Závěr: U nemocných s AKS léčených primární PCI je za 24 hodin po užití nasycovací dávky prasugrelu a ticagreloru dosaženo farmakodynamické účinnosti u 90% pacientů a je konstantní v průběhu jednoletého sledování. Po změně za clopidogrel dochází k výraznému snížení efektivní inhibice trombocytů.