PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

POSOUZENÍ ÚČINNOSTI A BEZPEČNOSTI REGADENOSONU V POROVNÁNÍ S ADENOSINEM PŘI VYŠETŘENÍ FRAKČNÍ PRŮTOKOVÉ REZERVY ANGIOGRAFICKY HRANIČNÍCH STENÓZ KORONÁRNÍCH TEPEN
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 320
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Plíva M.1, Lazarák T.1, Novotný V.1, Rozsíval V.1, Varvařovský I.1, Matějka J.2, Vindiš D.1

1 Kardiologické oddělení, Kardiologické centrum Agel, Pardubice, 2 Kardiologické oddělení, Nemocnice Pardubice, Pardubice


Hlavním cílem této práce naší práce bylo posouzení korelace hodnot frakční průtokové rezervy (FFR) dosažené po aplikaci adenosinu i.c. a regadenosonu i.v., vedlejšími cíly potom porovnání změn EKG, TK a četnosti výskytu nežádoucích účinků po podání obou látek.

Provedení práce bylo schváleno etickou komisí. Do studie bylo po vyloučení vyřazovacích kritérií a sepsání informovaného souhlasu zařazeno 10 pacientů. Měření FFR po podání adenosinu a regadenosonu bylo provedeno v průběhu jednoho vyšetření dle standardizovaného postupu naší katetrizační laboratoře. Nejprve byla FFR měřena po podání adenosinu i.c., následně s odstupem 5 minut po podání regadenosonu i.v. K vlastnímu měření byl použit buď vodiče Aeris PressureWire (St. Jude Medical) nebo Verrata (Phillips). Porovnávány byly nejnižší dosažené hodnoty FFR. Před a v průběhu obou měření byly zaznamenávány hodnoty TK, změny EKG na základě třísvodového záznamu a subjektivní obtíže vyšetřovaného které byly vzájemně korelovány.

V hodnocených parametrech nebyl nalezen statisticky významný rozdíl.

Naše práce tedy prokázala účinnost i bezpečnost regadenosonu v porovnání s adenosinem v rámci měření FFR. Tento výsledek může do budoucna přispět k rozšíření využití regadenosonu v rámci vyšetření FFR i u pacientů, pro něž nebylo toto vyšetření pro kontraindikaci podání adenosinu možné.