PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE U PACIENTŮ SE SRDEČNÍ ZÁSTAVOU S VYUŽITÍM MANUÁLNÍ ČI MECHANIZOVANÉ SRDEČNÍ MASÁŽE ANEB NA KAŽDÉM KROKU ZÁLEŽÍ
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 355

Navrátilová M.1, Mataninová P.2, Janota T.1

1 Koronární jednotka, III. interní klinika, VFN, Praha, 2 Katetrizační laboratoř,, II. interní klinika, VFN, Praha


Náhlá zástava oběhu je jedním ze stavů vyžadujících okamžitý a přitom celkem náročný postup, aby byla postiženému dána naděje na přežití bez závažnějších následků. Stlačení hrudníku průměrného pacienta o požadovaných 5-6 cm frekvencí 100-120/min, znamená vynaložení značného úsilí. Na základě studií bylo zjištěno, že účinnost manuální komprese klesá již po uplynutí jedné minuty, přestože je zdánlivě prováděna velmi dobře. Nabízí se použití nějakého mechanizovaného pomocníka. Předmětem sdělení proto bude nejen otázka, kdy mechanizovanou srdeční masáž použít a kdy ne, kdy může být přínosná, jak musí být použita, jaká jsou úskalí, ale také bude poukázáno na vzrůstající náročnost léčby, která s sebou přináší vyšší nároky a náročnější úlohu sester na komplexní ošetřovatelskou péči o nemocné se srdeční zástavou.
Zajímavou oblastí je i míra samostatného rozhodování sestry od provedení defibrilace, přes dávkování vazoaktivních léků až po úpravy funkce mimotělního oběhu nebo ventilačního režimu. Dobrá spolupráce s vyváženou mírou samostatnosti a zodpovědnosti by měla vést nejen k dobré léčbě, ale i k pocitu realizace a pracovní spokojenosti všech členů týmu a tím i k jeho stabilizaci.