PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SRDEČNÍ RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBA A JEJÍ VLIV NA KOMPENZACI SRDEČNÍHO SELHÁNÍ
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 358

Kuchtová Š.1, Tisoňová D.1

1 Klinika kardiovaskulární chirurgie, FN Motol, Praha


       Chronické srdeční selhání je velkým medicínským i ekonomickým problémem současnosti a je také nazýváno epidemií 21.století. Výskyt chronického srdečního selhání (CHSS) v populaci vyspělých států Evropy se odhaduje na 1-2 %. V ČR to činí zhruba 200 000 pacientů s tímto vážným onemocněním. Do 8 let od stanovení diagnózy umírá 25% nemocných. Pokud se jedná o pokročilé stadium CHSS, umírá do 1 roku 50% nemocných. Je proto pochopitelné, že srdeční selhání je nejen pro kardiology jedním z hlavních témat současnosti. Vedle prevence a včasné diagnostiky je neméně důležité stanovit optimální léčbu individualizovanou pro každého pacienta. Součástí léčby CHSS jsou i nefarmakologické postupy, mezi něž spadá i srdeční resynchronizační terapie (biventrikulární stimulace), na kterou je zaměřené mé sdělení.
       Obsahem sdělení je jednak představení srdeční resynchronizační léčby a jejích výhod, ale zejména také výsledky průzkumného šetření mezi pacienty, které jsme na naší klinice provedly. Zajímalo nás subjektivní hodnocení samotnými pacienty, ale i porovnání některých objektivních parametrů svědčících pro dobrou kompenzaci chronického srdečního selhání.
      Naším cílem bylo zjistit, jak velký vliv má biventrikulární stimulace na kompenzaci CHSS a také specifikovat skupinu pacientů, kteří jsou pro tento typ léčby nejvhodnější.