PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

MOBILNÍ TROMBY V HRUDNÍ AORTĚ U PACIENTKY SE SIDEROPENICKOU ANÉMIÍ - KAZUISTIKA.
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 89

Odrážková D.1, Malý R.1, Praus R.1, Raupach J.2, Haltuf F.1, Ševčíková H.1, Tomková M.1, Pelouch R.1

1 I. interní kardioangiologická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Hradec Králové, 2 Radiologická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Hradec Králové


Tromby v aortě často souvisí s aterosklerotickým plátem nebo aneurysmatem cévy. Tromby v morfologicky normální aortě jsou vzácné. Obvyklou manifestací je ischemická emboligenní příhoda.

49letá žena, kuřačka, byla přijata pro akutní emboligenní uzávěr tepen pravého bérce s nutností chirurgické embolektomie. Histologicky šlo o červený trombus. Při pátrání po zdroji embolismu (jícnový UZ srdce a CT trupu) byly zjištěny vícečetné vlající tromby v hrudní aortě bez zjevného aterosklerotického postižení tepny. Pacientka měla sideropenickou anémii, mírnou trombocytózu s výraznou hyperagregací destiček a hypercholesterolémii. Byla zahájena léčba nízkomolekulárním heparinem (LMWH), statinem a perorální substituce železa. Komplexní vyšetření (trombofilní stavy, PET/CT trupu, koloskopie, gastroskopie, gynekologie, mamografie) neprokázala malignitu ani trombofilii. Anémie byla kombinované příčiny (chronické ztráty u premenopauzální ženy a porucha vstřebávání železa při chronické gastritidě). Přes léčbu LMWH nedošlo k regresi trombů. Pacientce byla podána nízkodávkovaná trombolýza (altepláza 40 mg/ 24 hod), která vedla z podstatné regresi nálezu. Kromě přechodné ischemie pravé dolní končetiny (bez nutnosti intervence) se léčba obešla bez komplikací. Pacientka byla propuštěna s antikoagulační a antiagregační léčbou (warfarin a kyselina acetylsalicylová) a zůstává v našem sledování.

Doporučení pro léčbu pacientů s tromby v morfologicky normální hrudní aortě nejsou jednoznačná. Na prvním místě je antikoagulační a/nebo antiagregační léčba následovaná chirurgickou nebo endovaskulární léčbou. Trombolytická terapie je možnou léčebnou alternativou za předpokladu pečlivého zvážení emboligenního rizika. Kazuistická sdělení naznačují, že závažná sideropenická anémie představuje prokoagulační stav, který může vést ke vzniku arteriálních trombů u jinak nerizikových pacientů.