PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SACUBITRIL-VALSARTAN V LÉČBĚ SRDEČNÍ SLABOSTI, ROČNÍ ZKUŚENOSTI
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 62
Etický kodex:
Přednášková činnost: Přednášková činnost pro firmu Novartis,Servier, Boehringer -Ingelheim, MSD,

Novák A.1, Ryglová J.2

1 Klinika EUC, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem, 2 Kardiologická ambulance, EUC Klinika, Ústí nad Labem


Úvod: Zhodnotit zkušenosti a zvláště další osud pacientů se srdeční slabostí léčených sacubitril-valsartanem. Americká guidelines doporučují prostou výměnu ACE inhibitoru nebo AT blokátoru za sacubitril –valsartan a drží se jasně výsledků ze studie PARADIGM-HF. Naše evropská guidelines doporučují léčbu na místo ACE inhibitoru nebo AT blokátoru až u pacientů nadále symptomatických. Co je lepší? Lékař v našich podmínkách může pocítit potřebu „podívat“ se na výsledky vlastní léčby.

Metodika: Jednoroční jednoduchá retrospektivní studie pacientů se srdeční slabostí a ejekční frakcí pod 35 % léčených sacubitril-valsartanem. V naší denní praxi jsme započali léčbu s tímto preparátem u všech symptomatických pacientů se srdeční slabostí nebo u stabilních,asymptomatických, ale se zvýšenou hodnotou NT pro BNP nad 400 pg/ ml. 

Výsledky: Během jednoročního sledování jsme nasadili léčbu zatím u 78 pacientů. 2 pacienti zemřeli na pokročilé srdeční selhání, 2 pacienti netolerovali léčbu a 3 pacienti nedokončili sledování pro špatnou komplianci. Pouze 2 pacienti byli rehospitalizování pro zhoršení srdeční slabosti. U většiny pacientů s dobrou přilnavostí k léčbě došlo k signifikantnímu poklesu NT pro BNP, průměrný pokles NT pro BNP byl o 58% oproti hodnotě při vstupu do studie. Tomu odpovídá významné zlepšení symptomů u 72% pacientů, včetně zlepšení kvality života. Výsledky budou prezentovány v tabulce a grafech. 

Závěr: V době zavedení další účinné farmakologické léčby srdeční slabosti sacubitrilem- valsartanem je systematický přístup v ambulantním sledování pacientů žádoucí. Naše výsledky nám dávají  zpětnou vazbu o počtu a dalším osudu pacientů se srdeční slabostí, dosažených maximálně tolerovaných dávek. V neposlední řadě tento jednoduchý systematický přístup zlepšuje dovednosti kardiologické sestry v dispenzarizaci pacientů se srdeční slabostí.