PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VZÁCNÝ PŘÍPAD INTRAVASKULÁRNÍ LEIOMYOMATÓZY DOLNÍ DUTÉ ŽÍLY ZASAHUJÍCÍ DO PRAVOSTRANNÝCH SRDEČNÍCH ODDÍLŮ
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 290

Nesvadbová P.1, Lubanda J.1, Kuchynka P.1, Vítková I.2, Jeřábek Š.1, Lindner J.3, Linhart A.1

1 II. interni klinika, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Praha, 2 Ústav patologie, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha, 3 II. chirurgická klinika kardiovaskulární chirurgie, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha


Jedná se o 64letou pacientku, jež byla přijata na naše pracoviště pro náhodně zjištěný útvar dolní duté žíly nejasné etiologie, který dle echokardiografického vyšetření zasahoval do pravé síně a během srdečního cyklu intermitentně prolaboval až do pravé komory. Subjektivně nemocná pozorovala postupně se zhoršující námahovou dušnost NYHA II. stupně, objektivně byl při přijetí zaznamenán tichý systolický šelest parasternálně vlevo. Při doplněném kontrastním CT hrudníku a břicha byl zjištěn výrazně vaskularizovaný patologický útvar (suspektní nádorový trombus), vycházející z pravé ovariální žíly. Gynekologem byl vyloučen ovariální tumor a nebyl prokázán ani jiný gynekologický nádor. Na PET/CT nebyla patrna zvýšená akumulace 18-fluordeoxyglukózy. Opakované pokusy o odběr bioptického vzorku katetrizační cestou nebyly úspěšně. Nemocná byla následně indikována k chirurgickému vynětí tumoru kombinovaným abdominálním i hrudním přístupem v jedné době. Výkon proběhl úspěšně a bez komplikací. Byl odstraněn útvar o velikosti 180 x 22 mm z pravostranných srdečních oddílů a z dolní duté žíly. Při histologickém vyšetření byla ve vyjmutém útvaru prokázána leiomyomatózní tkáň pozitivní na estrogenové receptory a byla stanovena diagnóza intravaskulární leiomyomatózy. Pooperační stav nemocné se vyvíjel uspokojivě.
Intravaskulární leiomyomatóza vzniká při intravenózním šíření děložního myomu a většinou prorůstá dolní dutou žílu a může zasahovat až do pravostranných srdečních oddílů. Jedná se o vzácné onemocnění, které postihuje ženy středního věku a má obvykle dobrou prognózu. Z těchto důvodů by intravaskulární leiomyomatóza měla být zahrnuta v diferenciální diagnostice nejasných patologických útvarů v dolní duté žíle u žen.