PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

POOPERAČNÍ VÝSLEDKY PLASTIK MITRÁLNÍCH CHLOPNÍ U LEHCE SYMPTOMATICKÝCH PACIENTŮ
Tématický okruh: Chlopenní vady
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 601

Skýpala Z.1, Skalský I.1, Černý Š.1, Večeřová A.1, Jirásek V.1

1 Kardiochirurgie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Mitrální regurgitace (MR) je nosologickou jednotkou, se kterou se setkáváme na kardiochirurgii prakticky denně. Primární neboli organická MR vzniká nejčastěji na podkladě fibroelastické deficience (FED) nebo myxomatózní degenerace, tzv. Morbus Barlow (MB). Takto postižení pacienti nemusí mít a nemají v mládí nebo na počátku vzniku této nemoci žádné obtíže.

Na našem pracovišti vycházíme z guidelines ESC/EACTS z roku 2012, resp. z aktualizované verze z roku 2017. Vzhledem k našim dobrým pooperačním výsledkům a úspěšnosti plastik mitrální chlopně je u nás prováděno vyšší procento záchovných operací u časně operovaných.

Časné rozpoznání onemocnění a jeho kauzální léčba, která je chirurgická, je důležitým preventivním faktorem chronického srdečního selhání. V naší práci chceme doložit, že pacienti s organickým postižením chlopně a významnou regurgitací, jejichž klinická symptomatologie není žádná nebo malá (NYHA I, II), profitují z časného kardiochirurgického výkonu. Oddalováním kardiochirurgické operace, kterou je prakticky vždy záchovná plastická operace chlopně, rezultuje v progresi onemocnění a další komplikace. Dlouhodobé pooperační výsledky jsou zatíženy vyšší morbiditou a mortalitou v porovnání s časně operovanými.

Na našem pracovišti jsme provedli rozsáhlou retrospektivní analýzu dat operovaných pacientů od roku 2011 do roku 2017. Pacienti operovaní včas mají velmi dobrý perioperační a pooperační průběh. Náš vzorek se týká 200 pacientů s významnou primární mitrální regurgitací a symptomatologií NYHA I a II.