PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NEOBVYKLÁ KOMPLIKACE PRIMÁRNÍ PERKUTÁNNÍ KORONÁRNÍ INTERVENCE PŘI STEMI
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 316

Špaček R.1, Kvašňák M.2, Červinková M.2, Červinka P.3

1 Kardiologická klinika, Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, 2 Kardiologická klinika, Krajská zdravotní a.s./ Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, 3 Kardiologická klinika, Krajská zdravotní a.s. / Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, Ústí na Labem


Prezentujeme případ 69-letého muže, nekuřáka, bez interního onemocnění v anamnéze, přijatého pro akutní STEMI přední stěny, který byl ošetřen primární perkutánní koronární intervencí ramus interventricularis anterior ( RIA ) a ramus diagonalis ( RD ) s implantací celkem 3 lékových stentů ( DES ). Výkon probíhal poměrně komplikovaně, ale výsledný efekt PCI byl zcela optimální. V dalším průběhu byl pacient bez potíží, oběhově stabilní, EF levé komory dle ventrikulografie 55%.
Echokardiografické vyšetření prokazuje dobrou funkci levé komory s EF 60-65%. Během dalšího vyšetření zjištěna komunikace mezi levým Valsalvovým sinem  a výtokovým traktem levé komory a levou síní. Následné jícnové echokardiografické vyšetření prokazuje entry v místě odstupu kmene levé věnčité tepny z levého Valsalvova sinu. Tento zkrat je  t.č. bez výraznější hemodynamické významnosti a neprogredující při kontrolním echokardiografickém vyšetření, která provedena během další hospitalizace při elektivní PCI ramus marginalis sinister. Pacient oběhově kompeznován bez limitace.Provedna též CT angiografie, která tento defekt neprokazuje. 

Tato komplikace PCI je naprosto raritní. Příčina je s největší pravděpodobností iatrogenní v důsledku manipulace s instrumentáriem v ostiu kmene levé věnčíté tepny. V literatuře jsou popisovány raritní aorto-atriální fistule, v důsledku onemocnění v oblasti ascendentní aorty, manifestující se akutním srdečním selháním.