PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VYUŽITÍ ALGORITMU T-MACS V RIZIKOVÉ STRATIFIKACI SENIORŮ S AKUTNÍ BOLESTÍ NA HRUDI
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 312

Hrečko J.1, Pudil R.1

1 I. interní kardioangiologická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Hradec Králové


Úvod: Bolesti na hrudi jsou častým symptomem, počet vyšetřovaných pacientů i jejich věk se nadále zvyšuje. Cílem vyšetření je rychle vyloučit koronární etiologii bolesti. Diagnostické algoritmy nám můžou pomoct stratifikovat rizikový profil pacientů bez typické klinické manifestace. V naší studii jsme testovali algoritmus T-MACS (Troponin-only Manchester Acute Coronary Syndrom Decision Aid). Cílem studie je ověřit použití a přínos vybraného algoritmu v běžné praxi u pacientů s pokročilým věkem, kteří se prezentují pro akutní bolest na hrudi.
Metodika: Do naší studie bylo zařazeno 115 pacientů ve věku nad 78 let, kteří byli od ledna do prosince 2016 vyšetření na oddělení urgentního příjmu FN Hradec Králové pro akutní bolest na hrudi. Na základě zaznamených dat jsme pro každého pacienta stanovili T-MACS skóre. Toto skóre jsme hodnotili v kontextu výskytu vybraných kardiovaskulárních příhod v střednědobém intervalu sledování. 
Výsledky: 63 pacientů (54,8%) bylo po vstupním vyšetření propuštěno. Během 12 měsíců 4 zemřeli, 3 prodělali NSTEMI. 42 pacientů bylo přijato pro podezření na akutní koronární syndrom, tato diagnoza (NSTEMI či nestabilní AP) se potvrdila u 59.5%. 
U pacientů s velmi nízkým rizikem KV příhod podle T-MACS se v průběhu 12 měsíčního sledování nevyskytla žádná kardiovaskulární příhoda ani úmrtí z jakýchkoliv příčin. Naopak u 75% pacientů ve vysokém riziku podle T-MACS se v sledovaném období vyskytla závažná kardiovaskulární příhoda.
Závěr: Prezentované výsledky naší studie ukazují na možnost použití algoritmů rizikové stratifikace i u selektované skupiny pacientů s pokročilým věkem. Problémem i nadále zůstávají pacienti se středním rizikem. Selektivnější stratifikaci by mohla pomoct použití kombinace více prognostických algoritmů současně.