PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PSEUDOANEURYZMA LEVÉ KOMORY JAKO KOMPLIKACE INFARKTU MYOKARDU SPODNÍ STĚNY
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 407
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Vícha M.1, Stříbrný R.1, Táborský M.1, Tüdös Z.2, Šantavý P.1

1 Kardiochirurgická klinika, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc, 2 Radiologická klinika, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc


Kazuistika popisuje případ 65 letého muže, doposud bez významné interní anamnézy. Na naše pracoviště referován pro proběhlý STEMI/Q infarkt myokardu spodní stěny nejasného stáří, anamnesticky udává v posledních týdnech progredující dušnost a otoky dolních končetin.

Koronarograficky byla prokázána 50 % stenóza kmene levé věnčité tepny, významné stenózy dominantní arteria coronaria dextra (ACD), proximální části ramus interventricularis anterior (RIA), hraniční postižení nedominantního ramus circumflexus (RCx). Echokardiograficky dilatovaná remodelovaná levá komora (LK) se sníženou ejekční frakcí (EF LK 25%), akineza inferolaterálně se suspekcí na pseudoaneuryzma LK. Dále nález významné funkční mitrální a trikuspidální regurgitace. CT srdce potvrzuje krytou rupturu volné stěny LK inferolaterálně (34 x 28 x18mm) s perikardiálním výpotkem.

Nálezy byly posouzeny heart teamem. Následně pacient podstoupil komplexní kardiochirurgický výkon, kdy byla provedena resekce pseudoaneuryzmatu inferolaterální stěny, našit žilní bypass na ACD, arteria mammaria interna sinistra (LIMA) na RIA, následně anuloplastika mitrální a trikuspidální chlopně. Výkon proběhl bez komplikací, pacient byl 8. den propuštěn do ambulantní péče.

Krytá ruptura (pseudoaneuryzma) vzniká v místě poinfarktové nekrózy myokardu. Vzhledem k ohraničení perikardiálním srůstem nad defektem nedochází k tamponádě. Komplikací může být srdeční selhání, embolizace z přisedlých trombů, život ohrožující arytmie nebo ruptura stěny s fatálním následkem. Diagnostika se opírá o zobrazovací metody, tedy echokardiografii, magnetickou rezonanci / CT srdce. Léčba pseudoaneuryzma je zpravidla kardiochirurgická v časném termínu. Pro přežití pacienta je nutná rychlá diagnostika a správně zvolená chirurgická terapie.