PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HODNOCENÍ FUNKCE LEVÉ KOMORY POMOCÍ GLOBÁLNÍHO LONGITUDINÁLNÍHO STRAINU U NEMOCNÝCH S PRIMÁRNÍM HYPERALDOSTERONISMEM A ESENCIÁLNÍ HYPERTENZÍ
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 409
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Kvasnička J.1, Zelinka T.1, Rosa J.1, Petrák O.1, Štrauch B.1, Widimský jr. J.1, Holaj R.1

1 Centrum pro výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze, III. interní klinika Všeobecná fakultní nemocnice a 1.LF UK, Praha


Úvod a cíl práce: Ve srovnání s nemocnými s esenciální hypertenzí (EH) dochází v myokardu nemocných s primárním hyperaldosteronismem (PHA) díky objemovému přetížení k zvětšení dutiny levé komory (LK) a díky zmnožení kolagenu ke zvýšení její tuhosti. Cílem naší práce bylo posoudit u nemocných s PHA změny systolické funkce LK ve srovnání s nemocnými s EH.

Metodika: Echografické vyšetření bylo provedeno u 15 mužů s PHA a u 21 muže s EH (průměrný věk 53 ± 8 v.s. 52 ± 8 let; n.s.). Vzhledem k známým pohlavním rozdílům v geometrii LK byly ženy z analýzy vyloučeny. Kromě standardní echokardiografické analýzy geometrie a funkce LK byl hodnocen i její globální longitudinální strain (GLS).

Výsledky: U nemocných s PHA byla zjištěna signifikantně větší hmotnost LK (LVM) indexovaná jak na 2,7 mocninu tělesné výšky, tak na tělesný povrch (BSA) než u nemocných s EH (52 ± 7 vs. 43 ± 10 g/m2,7; P<0,05 resp. 114 ± 15 vs. 99 ± 20 g/m2; P<0,05), třebaže nebyly zjištěny rozdíly v hodnotách kazuálního krevního tlaku mezi oběma skupinami nemocných (150/91 ± 14/8 v.s. 145/92 ± 16/7 mmHg; n.s.). Nicméně hodnoty GLS LK u obou skupin nemocných byly prakticky stejné (-18 ± 2 vs. -18 ± 2; n.s.).

Závěr: Naše práce neprokázala, že PHA vedoucí k větší hypertrofii LK, vede zároveň ke zhoršení kontraktility LK vyjádřené poklesem GLS. Na zhoršení funkce LK u nemocných s arteriální hypertenzí se tak zřejmě podílejí jiné patofyziologické mechanismy.