PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

JSOU NAŠI PACIENTI LÉČENÍ WARFARINEM DOSTATEČNĚ INFORMOVÁNI?
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 681

Heřman D.1, Osmančík P.1, Žďárská J.2, Procházková R.3, Čurila K.4, Štros P.4, Javůrková A.5, Raudenská J.6

1 Arytmologie, Kardiologická klinika FNKV, Praha, 2 Arytmologie, III.interní kardiologická klinika FNKV, Praha, 3 Arytmologie, III.interníkardiologická klinika FNKV, Praha, 4 III. interní kardiologická klinika, FNKV Praha, Praha, 5 Odd. klinické psychologie, FNKV, Praha, 6 Oddělení klinické psychologie, FNKV, Praha


Cíl:Antikoagulační léčba u pacientů s fibrilací síní warfarinem pokud má být efektivní a bezpečná, vyžaduje aktivní spoluúčast informovaného pacienta. Cílem práce bylo zjistit, zda běžná populace pacientů arytmologické ambulance je dostatečně informována o prospěchu a rizicích léčby warafrinem event alternativní léčbě.

Metodika: 70 po sobě vyšetřených pacientů v Kardiocentru FNKV s implantovaným kardiostimulátorem respektive ICD a současně užívající antikoagulační léčbu warfarinem minimálně 3 měsíce bylo požádáno o vyplnění dotazníku sledující znalosti výhod a rizik této léčby.V souboru byla sledována též compliance pacientů s léčbou.

Výsledky: Průměrný věk pacientů byl 77,6 let. V souboru bylo 70% mužů, 34,3% mělo anamnézu levostranné srdeční insuficience NYHA II.-III.st., 77,1% mělo hypertenzi a 18,6% Diabetes mellitus II. typu, 7,1% prodělalo CMP, 67,1% mělo aterosklerotické vaskulární postižení. ,51,4% mělo paroxysmální,14,3% perzistentní a 35,7% permanentní formu fibrilace síní.Pouze 21% pacientů mělo správnou informaci o účelu léčby warfarinem, jako prevence tromboembolické příhody.31,4 % pacientů mělo správné informace o nežádoucích účincích léku.58,6% pacientů vědělo o dietním omezení, ale pouze 44,3% dodržovalo tyto dietní omezení.62,9% pacientů bylo správně laboratorně monitorováno a 75,7% pacientů mělo správnou informaci o terapeutickém rozmezí při léčbě warfarinem. U 8,6% pacientů se vyskytly nežádoucí účinky léků.31,4% pacientů bylo správně informováno o možné farmakologické alternativě léčby warfarinem.

Závěr: Znalost našich pacientů o kladech a záporech léčby warfarinem je nízká. Přitom právě aktivní spoluúčast při antikoagulační léčbě warfarinem je velmi důležitá k minimalizaci rizik léčby a k dosažení optimálního efektu léčby .